Yavuz Sultan Selim ‘in 8 Yılda Yaptıkları

Yavuz Sultan Selim, 10 Ekim 1470’de Amasya’da doğdu. Osmanlı İmparatorluğu’nun 8. Padişahı olan Yavuz Sultan Selim, 8 yıl içerisinde Osmanlı Devleti’nin yüzölçümünü iki kattan fazla genişletti.
 Yavuz Sultan Selim ‘in 8 Yılda Yaptıkları

Yavuz Sultan Selim, 10 Ekim 1470’de Amasya’da doğdu. Osmanlı İmparatorluğu’nun 8. Padişahı olan Yavuz Sultan Selim, 8 yıl içerisinde Osmanlı Devleti’nin yüzölçümünü iki kattan fazla genişletti, pek çok kutsal mabedi kendi himayesine aldı ve sahip olduğu devletini büyük bir güç haline getirdi. Yavuz’un 8 senede yaptığı icraatler, pek çok sultanın ömrü hayatına sığdırılamadı. Bu içerikte, Yavuz Sultan Selim’in 8 senede yaptığı icraatlerden bahsedeceğiz.

Çok Kitap Okurdu

Eski Kitaplar

Sultan Selim, 8 senelik hükümranlığı içerisinde çok sayıda kitap okumuştur. 8 senede okuduğu kitaplar nedeniyle gözleri bozulmuş ve mercek kullanmaya başlamıştır.

Halifeliği Osmanlı’ya Geçirdi

I.Selim

Sultan Selim Mısır seferine çıkmış ve Memlük Devleti’ni fethetmiştir. Bugünkü Ortadoğu topraklarının büyük kısmını bu sefer ile fetheden Selim, Medine ve Mekke’nin de anahtarlarını ve kutsal hazinelerini alarak İstanbula’ dönmüş ve böylece Halifelik Osmanlı’ya geçmiştir.

Sır Saklıyordu

Yavuz Sultan Selim, sefer ile ilgili hiçbir bilgiyi paylaşmamaktaydı. Bunun üzerine bir olay yaşanmış ve vezir, sefer güzergahını sormuştu. Fakat Sultan Selim, vezirine bu konu ile ilgili hiçbir malumat vermemiştir.

Peygamber Efendimize (S.A.V) Saygısı

Yavuz Sultan Selim

Bir Sultan Selim Mısır seferine çıkarken, son derece sıcak ve susuz bir ortamda geçen çöl yolculuğunda Sultan Selim atından inmiş ve yürüyerek gitmeyi tercih etmiştir. Bunun üzerine bu davranış askerler arasında büyük tepki toplamıştı. Yavuz ise bu duruma şöyle cevap vermişti, ‘’ Görmüyor musunuz, önümde peygamber yürüyor, bu durumda ben nasıl ata binerim.’’

Sade Yaşardı

Sultan Selim, her öğünü tek öğün olarak tüketirdi. Bunun dışında herhangi bir gıda tüketimi olmazdı. Devletin zenginlikleri elinin altındayken gösterişten uzak ve sade bir yaşam sürerdi. Devletini tutumlu davranışları ile ileri taşımayı düşünürdü.

Devleti Zenginleştirdi

Yavuz Sultan Selim

Sultan Selim, 8 senede yaptığı bir sürü sefer ve yüksek tasarruflarla ülke hazinesini ağzına kadar doldurmuştu. Öyle ki Osmanlı Devleti’nin ekonomik olarak en parlak olduğu yıllar, Sultan Selim’in iktidar olduğu zamanlardı.

Mekke Medine Hizmetçisi Oldu

Mekke

Yavuz Sultan Selim’e Medine emiri tarafından Sahib-ul Haremeyn lakabı takdim edilmişti, fakat o lakabı kabul etmeyip, Hadim-ul Haremeyn yani Medine ve Mekke’nin hizmetkarı olarak değiştirmişti.

Wikipedia: I.Selim (Yavuz Sultan Selim)

Osmanlı’nın En Acımasız Celladı “Kara Ali”

İlgili İçerik
Osmanlı Tarihinin Ünlü Cellat Başı Kara Ali Osmanlı’da Cellatlık Osmanlı Devleti Ceza Sistemi içerisinde iki büyük ceza göze çarpıyor. Bunlardan biri kelle almak diğeri de boğdurmak.  Bu ceza uygulamasını...

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın