Ölümcül Virüsler Neden Genellikle Yarasalardan Çıkıyor?

 Ölümcül Virüsler Neden Genellikle Yarasalardan Çıkıyor?

Ölümcül Virüsler Neden Genellikle Yarasalardan Geçiyor?

Dünyanın şu sıralar ulaştığı en önemli salgın hastalıklar arasında Covid- 19 salgını yani Korona Virüs salgının ortaya çıkmasına neden olan hayvan türünün yarasalar olduğu neredeyse kabul görmüş durumda. DSÖ tarafından resmen açıklanmasa da yapılan araştırmaların bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan hayvan olarak yarasaları göstermesinin nedenlerine hep birlikte bakalım.

Yarasalarda neden hastalık çok bulunuyor?

Yarasa

Memeli sınıfı içerisinde olan yarasaların yaklaşık olarak binden fazla türünün dünya üzerinde yaşadığı tespit edilmiştir. Özellikle yakın tarihimizde ortaya çıkan hastalık türleri arasında MERS, SARS, Ebola ve Covid-19 türlerinin yarasalardan insanlara geçtiği tespit edilmiştir. Peki, neden yarasalarda bu denli insanlara bulaşan hastalık bulunmaktadır? Bunun neden ise evrim süreci içerisinde yarasaların bazı adaptasyon süreçlerini çok hızlı geçmesi beraberinde de bağışıklık sistemlerinin güçlü olmasına neden oldu. Bağışıklık sistemleri bu denli güçlü olan yarasaların da vücutlarında insan sağlığı için ölümcül olan bu virüsleri taşıdığı yapılan çalışmalardan sonra tespit edilmiştir.

Yarasaların Bağışıklık Sistemleri Çok Güçlü

Bağışıklık sistemleri güçlü olan yarasaları vücutlarında taşıdığı bu virüsler zaman içerisinde mutasyona uğrayarak daha farklı türde ortaya çıkıyor ve insana geçtiği zaman dilimi içerisinde insanlar üzerinde ölümcül hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Yarasalardan inşalara geçerek şu anda tüm dünyanın bir anda korkulu rüyası haline gelen bu virüsün özellikle de mutasyon sürecinde insanlardan insana geçme süresinin daha kısa olması beraberinde virüsün bu kadar kısa süre içerisinde yayılmasına neden olmuştur.

Yarasa Çorbası

Yarasalar üzerinde yer alan virüslerin bu kadar hızlı ortaya çıkmasının ana nedeni yine belirtmek istiyoruz, yarasaların bağışıklık sisteminin son derece güçlü olmasından dolayıdır. Yani yarasalar üzerinde çalışmalarına devam eden bilim insanlarının yarasalar üzerinde bulunan virüslerin çok sayıda olmasından dolayı, yarasalardan insanlara yakın zamanda daha farklı virüslerinde geçme ihtimalini göz önünde bulundurmaktadır. Bu yüzden de Çin üzerinde tüketimi çok fazla olan yarasaların tüketiminin devam etmesi durumunda yakın zaman içerisinde yeni virüslerin ortaya çıkma durumu bulunmaktadır. Bu yüzden de Çin’de yer alan hayvan pazarında uçan memeli türü olan yarasaların satışının yasaklanması için çalışmalar yapılmalıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın