Tarihte Kullanılmış Garip Tedaviler

 Tarihte Kullanılmış Garip Tedaviler

Tarih boyunca pek çok medeniyet çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi için çareler aradı. Bu çarelerden kimisi oldukça  garip tedaviler olabilirken, kimisi de gerçekten hastalığın tedavisinde önemli rol oynadı. Şaşırtıcı bir şekilde bugünkü tıp dünyasının bile açıklayamadığı veya anlam veremediği pek çok tedavi yöntemi var.

 

Kuduz Hastalığını Dana Eti ile Tedavi Etmek

Kuduz hastalığının tedavisinde ilginçtir ki çiğ dana eti kullanılmıştır. Kuduz hastalığının şu an bile kesin bir tedavisi yoktur ve o zamanlar, kuduz olduğu tespit edilen hastalara çiğ dana eti veriyorlar ve yaraların böyle kapanmasını sağlıyorlardı, ardından limon ve domuz yağı içerikli bir diyet listesi uygulanıyordu. Bu ilginç tedavinin işe yarayıp yaramadığı ise hala kesin değil.

Diş Hastalığının Tedavisi İçin Elektrik Kullanmak

1700’lü yılların başında elektrik ile tedavi fikri oldukça yeni ve garip bir yöntemdi. Pek çok hastalıkta ve benzeri durumlarda işe yaramış bir tedavi yöntemi olan elektro terapi, o yıllarda diş ağrısı çeken kişiler için de kullanıyorlardı. Ağrının olduğu bölgeye belli bir akımda elektrik veriyorlar ve bölgenin tedavi edilmesini sağlıyorlardı. Bu tedavi görmüş olduğunuz en garip tedaviler arasında olabilir.

Garip Tedaviler Arasında EPİLEPSİ

Epilepsi hastalığının tedavisi için saç ve geyik kemiği kullanıldığını söylesek tepkiniz ne olurdu? Epilepsi hastalığının tedavisinde yüzyıllar önce saçın geyik kemiği ile birlikte bağlanmasını ve pişirilerek toz haline getirilmesi ve yeni ay olduğunda içilmesini öneren bir tedavi planı kullanılıyordu. Bu plan pek çok kişi tarafından önemsenmiş ve uygulanmış olsa da pek çok bilimsel çalışma, bunun büyük bir yalandan ibaret olduğunu ve hiçbir işe yaramadığını ortaya çıkardı.

 

Astım Tedavisinde Sigara

En garip tedaviler listesinde astım tedavisi için sigara kullanımı var. Astım hastalığını tedavide bugün için oldukça tehlikeli ve yanlış bir çözüm olan sigara kullanılıyordu. Sigara içen hastaların, astımdan kurtulduğuna inanılıyordu. Tedavinin büyük bir yalan olduğunun ortaya çıkması uzun sürmedi.

Garip Tedaviler Arasında Neşelenmek İçin Safran

Depresif ve mutsuz insanları tedavi etmek için yıllarca safran kullanıldı. Safran baharatının pek çok hastalığı tedavi ettiğine ve insanları neşelendirdiğine inanılıyordu. Bunun da koca bir yalandan ibaret olduğunun anlaşılması pek uzun sürmedi.

İlginizi Çekebilir: Dünyada En Çok İnsanın Ölümüne Neden Olan Salgın Hastalıklar

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın