Tarihin Gördüğü En Büyük Hükümdarlar

Tarihin gördüğü en büyük hükümdarlar, tarihe damgasını vuran, dünyanın pek çok bölgesini fetheden ve bu topraklara hüküm süren hükümdarlardır.
 Tarihin Gördüğü En Büyük Hükümdarlar

Tarihin gördüğü en büyük hükümdarlar, tarihe damgasını vuran, dünyanın pek çok bölgesini fetheden ve bu topraklara hüküm süren hükümdarlardır. Biliyorsunuz bundan sadece birkaç yüz yıl öncesine kadar feodalizm dünyanın pek çok bölgesine hakimdi ve dünya üzerindeki topraklar dünyadaki insanların birine veya birkaçına ait oluyordu. Bu nedenle çok yer fethetmek, çok yeri kendine bağlamak hükmetmek ve o topraklara sahip olmak anlamına geliyordu. Peki hangi hükümdarlar gerçekten tarihe damgasını vurarak en büyük hükümdarlar listemize girdi?

 

Cengiz Han

Cengiz Han büyük bir Moğol İmparatoru’dur. Oldukça eski yıllara dayanan Moğol İmparatorluğu, Cengiz Han döneminde pek de büyük değildi. Cengiz Han, tarihin gördüğü en geniş sınırlara sahip olan devleti kurmuş ve onu yönetmiştir. Cengiz Han’ın sahip olduğu devlet 27 milyon km2 genişliğindeydi, şu an en geniş sınırlara sahip olan Rusya bile 17 milyon km2 genişliğinde topraklara sahiptir.

Cengiz Han

Atilla

Türk Tarihi’nin en büyük hükümdarlarından biri olan Atilla, Avrupa’nın çok büyük bir bölümünü fethederek kendisine bağlamıştır ve Avrupa’da büyük Avrupa Hun Devleti’ni kurmuştur.

Attila

Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Devleti’nin 7. Hükümdarıdır. İstanbul’u fethederek Yeni Çağ’ı başlatıp, Orta Çağ’ı yıkmıştır. 1453 yılında gerçekleşen bu fetih ile birlikte Osmanlı Devleti, Bizans İmparatorluğu’nu ortadan kaldırmıştır, bu da Osmanlı’nın Avrupa’daki fetihlerini hızlandırmıştır. Sadece Osmanlı Devleti’nin değil Dünyanın da tanıdığı en büyük hükümdarlar arasındadır.

Fatih Sultan Mehmet

Alparslan

Türklere Anadolu’yu açan hükümdar olarak bilinen Alparslan, 1071 yılında Malazgirt Savaşı ile Bugünkü Türkiye topraklarının doğusunu fethetmiş ve Türkiye’ye giriş yapmıştır. O tarihten sonra Türkler buraya göç etmiş ve burada yaşamışlardır.

Alparslan

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk, tarihin gördüğü en büyük hükümdarlardan birisidir. Anıtını, Papa’dan tutun da pek çok Avrupalı ve Asyalı Devletin başkanına kadar herkes ziyaret etmiştir. Cahil ve yoksul kalan Anadolu halkını kalkındırmış ve ülkenin yönetim şeklini adil ve herkes için eşit olan Cumhuriyet sistemiyle değiştirmiştir. Atatürk’ün yaptığı reformlar Anadolu halkını, Avrupa’nın ve daha pek çok gelişmiş ulusun seviyesini yaklaştırmıştır.  Kendisine minnettarız.

Mustafa Kemal Atatürk

İlginizi Çekebilir: Antik Mısır Tarihi Hakkında 5 İlginç Gerçek

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın