1900’den İtibaren Tarihin Akışını Değiştiren Olaylar

 1900’den İtibaren Tarihin Akışını Değiştiren Olaylar
Bazı tarihi olaylar vardır ki yaşandığı dönemi etkiledikleri gibi üzerinden yıllar geçse de hale etkileri devam eder. Dünyada bu şekilde insanlığın akışını değiştirmiş bir çok tarihi olay yaşanmıştır.

Bizde 1900’lü yıllardan başlayarak tarihin akışına yön veren olaylardan başlıcalarını sizler için liste haline getir. İyi okumalar.

1914- Arşidük Franz Ferdinand’ın Öldürülmesi – 1.Dünya Savaşı

1.Dünya Savaşı

Tarihler 28 Haziran 1914’ü gösterirken Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun 1908’de işgal etmiş olduğu Bosna-Hersek’in Saraybosna şehrinde, Gavrilo Princip adlı bir Sırp milliyetçisinin Arşidük Franz Ferdinand’ı öldürdü ve bu olay I. Dünya Savaşı’nı başlatan kıvılcım haline geldi. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu bu olayın ardından Sırbıstan’ı sorumlu tuttu ve  ülkeyi işgal etti (27 Temmuz 1914’te).

İşgalin ardından Rusya Sırbistan’ın yanında yer aldı. Bu durum karşısında Almanya, Avusturya-Macaristan’ın müttefiki olarak Rusya’ya savaş ilan açtı. Fransa da 1892’de imzaladığı İkili İttifak Antlaşması neticesinde Rusya’yı destekledi. Daha sonra Almanya, Fransa’ya da savaş ilan etti. Alman orduları Fransa’ya saldırmak için Belçika’ya girdiler. 1839’da her hangi bir saldırı karşısında Belçika’ya yardım etmeye sözü bulunan İngiltere, 4 Ağustos 1914’te Almanya’ya savaş ilan etti. Tüm bu yaşananlar neticesinde insanlığı ve tarihin akışını değiştiren I. Dünya Savaşı Avrupa’da başlamış oldu.

1915 – Çanakkale Savaşı Çanakkale Savaşı

Çanakkale Savaşı

I. Dünya Savaşı esnasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yaşanan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti konumundaki İstanbul’u ele geçirerek İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele sağlamak, Rusya’ya güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak ve Osmanlı başkenti İstanbul′u kontrol altında tutarak Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakmak, bu sayede de İttifak Devletlerini gücünü zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’nı ele geçirmeyi hedeflemişlerdi.

Ancak devletimiz ve milletimiz topkeyün bir vatan savunması ortaya koyarak İtilaf Devletlerinin tüm saldırıları başarısız hale getirmiş ve onları geri çekilmek zorunda bırakmışlardır. Çanakkale Savaşı sonucunda Rusya’ya yardım gitmemiş ve Çarlık rejimi çökmüştür.

1945- Atom Bombası Kullanımı – Hiroşima

Atom Bombası Hiroşima

Tarihte ilk kez atom bombası II.Dünya savaşının son döneminde Amerika Birleşik Devletleri tarafından, 6 Ağustos 1945 sabahı i “Enola Gay” isimli bir bombardıman uçağı ile Japonya Hiroşima’ya atıldı. İlk atom bombasının atılmasından 3 gün sonra 9 Ağustos 1945 ‘te bir atom bombası da Nagasaki şehrine atıldı. Bu bombalamalar dünyada ilk kez ‘Atom Bombası’ kullanılan savaş olarak tarihteki yerini aldı. 1945’in sonuna kadar Hiroşima’da atom bombası saldırısından dolayı yaklaşık 140.000, Nagasaki’de ise 80.000 kişi öldü.

1969 – Apollo 11 Ay’a Yolculuk

Apollo 11 Neil Armstrong

1969 yılında Apollo 11, Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşu gerçekleştirmiştir. Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan bu uzay uçuşunda astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin 20 Temmuz 1969 günü saat 20:18’de Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar olarak tarihe geçtiler. Ay’a inişten altı saat sonra 21 Temmuz günü 01:56’da Armstrong ay yüzeyine ayak basan ilk insan oldu ve bu sayede tarihe geçti. Görevin üç üyesi toplamda sekiz gün uzayda kaldıktan sonra dünyaya döndüler.

1989 – Berlin Duvarı’nın Yıkılması

Berlin Duvarı

O dönemlerde Doğu Almanya ve Batı Almanya olarak ikiye ayrılmış olan Almanya’da, Berlin Duvarı, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarının önüne geçilebilmesi için Doğu Alman meclisinin aldıkları karar ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin’de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki duvardır.

Daha sonrasında senelerce “Utanç duvarı” olarak  anılan, hatırlanan ve Batı Berlin’i abluka altına alan bu betondan sınır duvarı, 9 Kasım 1989 tarihinde Doğu Almanya’nın, dileyen vatandaşların Batı’ya gidebileceğini açıklamasının ardından tüm tesisleriyle birlikte yıkılmıştır.

2001 – 11 Eylül Dünya Ticaret Merkezi Saldırısı

İkiz Kuleler Saldırısı

Dünya Ticaret Merkezi Saldırısı El Kaide’nin 11 Eylül 2001 tarihinde düzenlemiş olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan sivil ve askerleri hedef alan bir dizi terör saldırısıdır.

O gün yerel saatler 08:46:30’yi gösterdiği sırada Amerikan Hava Yolları’na ait kaçırılan bir yolcu uçağı Dünya Ticaret Merkezi Kuzey Kulesi’nin 94.-98. katları arasına kulenin kuzey tarafından bir çarpma gerçekleştirdi. Çarpmadan tam 102 dakika sonra bina yıkıldı. Yerel saatler 09:02:59’yı gösterirken bu kez ikinci bir uçak Dünya Ticaret Merkezi Güney Kulesi 77.-85. katları arasına kulenin güney tarafından çarptı. Bu bina da çarpmadan 56 dakika sonra yıkıldı.

Yerel saatle 10:03:11 de Washington D.C.’un 240 km kuzey batısına, Pensilvanya Shanksville kırsalıda dördüncü bir uçağın düştüğü açıklamasında bulundu fakat olay yerinde büyük bir uçak enkazına rastlanmadığı söylentileri ortalıkta dolaştı. Fakat resmi makamlarca uçak enkazının olduğu vurgulanmıştır. Bununla birlikte birçok uçak parçası da bulunmuştur.

Amerikan hükümetinin yaptığı açıklamalara göre olaylar şöyle gelişti: 11 Eylül 2001 Salı günü ABD’de dört yolcu uçağının ikisi New York’taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine, bir diğeri Washington D.C.’de Pentagon’a çarptı. Sonuncu uçak ise yolcular ve uçağı kaçıranlar arasındaki mücadeleden sonra 150 mil uzakta, Pensilvanya kırsalında bir yere düştü. Olaylarda 19 hava korsanı ile uçaklarda ve yerde bulunan 2,974 kişi hayatını kaybetti.

2019 Covid-19 Pandemisi

Koronavirüs Pandemisi

Tarihin akışını ve insanlığı değiştiren olaylar listemizin son sırasında halen içerisinde bulunduğumuz COVID-19 pandemisi veya koronavirüs pandemisi yer alıyor.

1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan’da ortaya çıkan virüs salgını. Çeşitli hastalarda belirli bir sebebe bağlı olmadan gelişen ve tedavi ile aşılara cevap vermeyen bir zatürre görülmesi üzerine SARS-CoV-2 olarak adlandırılan yeni bir koronavirüs teşhis edilmiştir. Kişiden kişiye bulaşabilen bu virüsün bulaşma oranı 2020 Ocak ortasında büyüme gösterdi. İlerleyen günlerde Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’te yer alan bir çok ülkede yaşanan virüs vakaları rapor edilmeye başlandı. 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edildi. 13 Mart 2020’de Avrupa’nın artık koronavirüs krizinin merkez üssü hâline geldiği bildirildi.

21 Kasım 2020 tarihi itibarıyla dünyada 58.075.534 onaylanmış vaka, 40.243.906 iyileşen varken virüs nedeniyle 1.380.615 hasta öldü.

Yaşanmış ve Açıklanamamış 5 İlginç Olay

İlgili İçerik
Tarih boyunca dünya üzerinde bir çok farklı ve gizemli olay yaşanmış, bazıları bilim sayesinde açıklamaya kavuşmuş fakat bazıları ise bilim adamlarının bile açıklamakta zorlandığı sayısız gizemi içinde bulundurmuş. Bu...

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın