Tam 512 Yaşındaki Köpekbalığı

Bilim insanlarının Grönland'ta tespit ettiği bu köpekbalığının yaklaşık 512 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Yani o 1500'lü yıllardan beri okyanuslarda yüzmeye devam ediyor.
 Tam 512 Yaşındaki Köpekbalığı

Yaşayan En Yaşlı Omurgalı Canlı

Bilim insanlarının Grönland’ta tespit ettiği bu köpekbalığının yaklaşık 512 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Yani o 1500’lü yıllardan beri okyanuslarda yüzmeye devam ediyor.

Dünyanın en kuzeyinde yer alan Grönland adasında tespit edilen yeni bir köpek balığı, herkeste şaşkınlık yaratmakta. Bilim insanları keşfettikleri bu yeni canlının, bugüne kadarki en yaşlı omurgalı olduğu düşünüyor.

1500’lü yıllarda doğduğu tahmin ediliyor

En Yaşlı Köpekbalığı

Köpek balığının tahmini olarak 1505 yılında doğduğu düşünülüyor. Köpekbalıklarının yaşı, uzunluklarına göre hesaplanmakta. Grönland köpek balıkları her yıl yaklaşık bir santimetre uzuyorlar. Keşfedilen bu köpek balığı ise 5.4 metre uzunlukta. Uzunluğu ve diğer özellikleri 28 farklı Grönland köpekbalığıyla kıyaslandı ve göz lensleri radyoaktif karbon izotopu yöntemi ile incelendi.

DNA yapısı inceleniyor

Grönland köpekbalıkları ortalama 272 yıl yaşıyorlar. Daha önce tespit edilen en yaşlı köpekbalığı ise 392 yaşında idi. Fakat bu yaşayan en yaşlı hayvan olan köpekbalığı 500 yaşını aşmış durumda. Bu nedenle bilim insanları, uzun yaşamalarına izin veren genlerini keşfedebilmek için bu köpek balığının DNA’sını inceliyorlar.

Kaynak : 12

Süs Köpekleri Kaç Yıldır Var? Tarihi 2000 Yıl Öncesine Mi Dayanıyor?

İlgili İçerik
Arkeologların çalışmaları hayatımıza birçok konuya ışık tutmaya devam ediyor. Özelikle de son yıllarda köpekler ile ilgili yapılan çalışmalardan sonra köpeklerin atasının hangi ırka dayandığı konusunda yapılan çalışmalar gün yüzüne...

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın