Şempanzelerle Yaşayarak Bilim Dünyasına Işık Tutan Kadın

 Şempanzelerle Yaşayarak Bilim Dünyasına Işık Tutan Kadın

Şempanzelerle Yaşayarak Bilim Dünyasını Aydınlatan Kadın “ Jane Goodall”

Bilim dünyasının hayvanlar üzerinden çalışmaları dünyanın var olduğu günden bugüne kadar devam etmektedir. Ancak bu isimler arasında yer alan bir kadının Şempanzeler üzerinde yapmış olduğu çalışmaların aslında ne kadar merak uyandırıcı olduğuna hep birlikte göz atalım. Jane Goodall’ın yapmış olduğu bu çalışmaların şempanzelerden yola çıkarak insan hayatına nasıl yön verdiğine hep birlikte bakalım.

Jane Goodall Kimdir?

Jane Goodall

Jane Goodall, İngiliz primatolog, etolog ve antropolog. Ailesinin maddi yönden durumu iyi olmayan Jane Goodall’ın lise düzeyinden sonra öğrenim hayatını terk etmesinden sonra girdiği yeni işi aslında hayatının bir anda değişmesine neden olmuştur. Özellikle tek hayali Afrika’ya giderek burada yer alan Şempanzeler üzerinde çalışma yapmak olan Jane Goodall’ın ünlü bir antropolog olan Louis Leakey’in yanına asistan olarak girmesinden sonra hayatı bir anda değişmektedir.

İlk insanlar üzerinde çalışmalarına devam eden Leakey’in bu çalışmalarına yardımcı olmak için şempanzelerin hayatlarını derinlemesine araştıran Jane Goodall bu sayede birçok konuya ışık tutmuştur.

Önceleri Şempanzeler Jane Goodall’den kaçmaktadır

Gombe Parkı – Tanzanya

Aslında Şempanzelerin yapısını inceleme konusunda hayatını adayan Jane Goodall’in ilk başlarda bu konuda çokta başarılı olduğu söylenemez.  Tanzanya Gombe Ulusal Parkı’na gittiği 1960’lı yıllarda insanlar şempanzelerin doğal yaşamlarına dair pek bilgi sahibi değillerdi. Ancak sonrasında onlar için kurduğu muz yuvaları ile zamanla şempanzeler ile yakın dostluk kuran Jane Goodall’in bu konuda çalışmalarının meyvesini toplamaya başlamıştır.

Şempanzeler ile zaman içerisinde çok sık yakınlaşmalar yaşayan Jane Goodall’in ilk olarak elde ettiği izlenimlerin ise onlar arasında olan kıskançlık, hırs ve öfke duygularının olduğudur. O güne kadar bu konuda net bir çalışması olmayan bilim dünyası açısından son derece önemli bir noktayı ele alan Jane Goodall’in bu çalışmaları halen devam etmektedir.

Şempanzeler arasında bugüne kadar ortaya çıkan çok ciddi duruma da şahit olan Jane Goodall’in ilk olarak şempanzelerin çok ciddi bir salgın ile karşı karşıya kaldığına şahit olmuştur. Hatta bu salgın sırasında birçok şempanzenin öldüğüne de yakından tanıklık etmiştir.

Jane şempanzelerin de insanlar gibi alet yapabilen ve kullanan canlılar olduğunu gözlemliyor ve belgeliyor.

Şempanzeler Arasındaki Büyük Savaş

Şempanze Savaşı

Bir diğer durum ise şempanzeler arasında çıkan savaşlar. Evet, yanlış duymadınız savaşlar…

Şempanzeler arasında çıkan savaşlar Jane Goodall’in bugüne kadar yaptığı gözlemler arasında en ciddi sorunların başında gelen ikinci durum olarak dikkat çekmektedir.

Jane Goodall’ın da şahit olduğu ve gördüklerini unutmak için bile çok çaba sarfetmesi gerektiğini söylediği Gombe Parkındaki şempanzelerin savaşı. Parkta Kasakela ve Kahama adları verilen iki grup şempanze arasında 7 Ocak 1974’te başlayan ve 4 yıl süren şiddet başlamıştır. Olayın ilk başlangıcında Kasakela grubundan 6 erkek Kahama bölgesine yiyecek arar gibi girerler ve bir ağaçta yalnız başına meyve yiyen Godi adlı şempanzeyi aşağıya atıp, sonra bir kaçı kollarından tutarak diğerleri döverek ölüdürler. Bu olay sonrasında tam 4 yıl boyunca bu grupların savaşları bitmez. Kasakela grubu önce Kahama grubunun tüm erkeklerini öldürdü, sonra dişilerini ya öldürmeye yada kendi bölgelerine sürülmeye sebep oldular. Bu 4 yıl içinde yavru şempanzelere de zarar verildiği gözlemlendi. 1978 yılına kadar süren bu sistematik şiddet kampanyası sonunda Kahama grubu tamamen ortadan kaldırınca sona ermiştir.

Jane Goodall ve Şempanzeler

Tüm bu araştırmaları ile insana ve şempanzelere dair bildiklerimize ışık tutan Jane Goodall şöyle diyor;

“Bilişsel yönden en gelişmiş canlılar bizsek, gezegenimizi ve diğer canlıları korumanın sorumluluğu da, bizim üzerimizde. 

Gelecek kuşakları, bizlerden daha iyi ev sahipleri olabilmeleri için, en doğru şekilde eğitmeliyiz.”

Jane Goodall ve Şempanzeler belgeselini izleyebilirsiniz.

Jane Goodall hakkında detaylı bilgi için : Wikipedia

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın