İnsanlara Yardım Etmiş Hayvanlar

 İnsanlara Yardım Etmiş Hayvanlar

Tarih boyunca pek çok hayvanın insanlara yardım ettiği görülmüş ve duyulmuştur. Hayvanlar, iyi eğitildiklerinde gerçekten de insanlara son derece dost ve yardımsever hayvanlar olabilmektedir. Bu yazıda size pek insana yardım etmiş hayvanlar hakkında bilgi vereceğiz.

 

Köpekler

Köpekler savaş esnasında bandaj taşıma görevi yapıyorlardı. Savaş zamanı oluşan yaralanma ve kanama durumlarında cepheye bandaj taşıyor hatta iyi eğitildiğinde insanlara bandaj bile sarabiliyorlardı.

Güvercinler

Savaş sırasında haberleşme için güvercinler kullanılmaktaydı. Güvercinler, haberleşmenin en önemli parçasıydı. Boynuna asılan bir metin veya mesajı belirli uzaklıktaki bölgeye kadar götürebiliyorlardı. Özellikle kendilerinden birkaç kilometre uzaktaki biriyle iletişim kurmak için güvercin kullanmak çok işe yarardı.

Babunlar

Babunlar pek çok savaşta alarm olarak kullanıldılar. Savaş esnasında bir düşman gördüklerinde ses çıkarıyorlar ve insanları bilgilendiriyorlardı. Babunların olağanüstü bir görme ve duyma yeteneği vardı. Sıradışı görüntüleri ve sesleri hızlı ve basit bir şekilde algılayabiliyorlardı.

Tavuk

Pek çok savaş yerinde bol bol tavuk bulunurdu. Çünkü tavuk hem et hem de yumurta veren mükemmel bir hayvandı. Ayrıca hem eti hem de yumurtası protein açısından zengindi bu nedenle ucuz besinler tercih edilmek zorunda kalındığında, tavuklar menüyü zenginleştiriyorlardı.

Deve

Develer çok az miktarda su içip yiyerek uzun süre hayatta kalabiliyorlardı. Su içmeden 2 ay, hiçbir şey yemeden aylarca hayatta kalabilen develer, taşımacılık konusunda çok yardımcı oluyorlardı. Özellikle, süvari kullanımı da 19. Yüzyıldan sonra sık sık kullanılmaya başlandı. Develer, atlardan daha büyük olduğu için savaş sırasında atların üzerine sürülen develer atları korkutuyor ve geri kaçırıyordu. Develer insanlara yardım etmiş hayvanlar arasında çok önemli bir yerdedir.

İnsanlara Yardım Etmiş Hayvanlar Arasında ”Atlar”

Atlar yüzyıllar boyu savaşlarda kullanılmış çok etkili bir evcil hayvandır. Savaşlarda hızlı hareket etmek ve daha donanımlı olmak için sık sık atlar kullanılmıştı. Savaş zamanları yürüyerek günde sadece 30 kilometre yol alınabilirken, atlar sayesinde bu mesafe 70 kilometreyi buluyordu. Atlar da yıllar boyu insanlara yardım etmiş hayvanlar arasında idi.

Eşek

Eşekler kendi ağırlığının 3 katı kadar yükü herhangi bir acı çekmeksizin taşıyabiliyordu. Bu müthiş yeteneği, ticaret için kullanılmasında fayda sağladı. Ortalama bir eşeğin taşıyabileceği ağırlık 300-400 kilo kadardı. Pek çok ticari iş eşekler sayesinde yürütüldü. Eşekler insanlara yardım etmiş hayvanlara arasında büyük öneme sahipti.

İlginizi Çekebilir: Tarihin Gördüğü En Büyük Hükümdarlar

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın