Vezüv Yanardağı Patlaması ve Taşlaşan İnsanlar

 Vezüv Yanardağı Patlaması ve Taşlaşan İnsanlar

Vezüv Yanardağı- Pompei

İtalya’da yer alan Napoli şehrinde yer alan Vezüv Yanardağı ve Pompei’nin tarih sahnesinde yerinin son derece önemli olduğunu biliyoruz. Bazı kaynaklarda helak edilen kavim olarak da geçen Pompei şehrinde yaşayanlar hakkında çok ilginç bilgileri sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

İnsanlığın yaşadığı ve azgın bir halk olarak geçen Pompei’nin özellikle Napoli kentinin 27 KM doğusunda bir yer olduğunu belirtelim. Burada o dönem içerisinde aktif faaliyet gösteren Vezüv Yanardağı‘nın 79 senesinde patlaması ile beraber burada yaşanan son derece ilginç olaylar bulunmaktadır.

Vezüv Yanardağı İtalya

Pompei’de uçlarda yaşam ve yok oluş

Seksin ve zevkin son derece doruklarında olan bu şehirde, dinsel yönden inanışa göre, çok fazla azıtmalarından ötürü helak olduğu konusunda kaynaklarda bulunmaktadır. Ensest ilişkinin tavan yaptığı bu yerde insanların aile kavramını yok sayarak önüne gelen ile ilişki yaşamasından dolayı böyle bir felaket ile karşı karşıya kaldıkları da söylenenler arasında yer almaktadır.

MS 79 senesinde Vezüv tam iki gün boyunca patla, Pompeii ve Herculaneum kentleri yoğun kül altında kaldı ve bölgedeki binlerce insan öldü. Yeni yapılan bir araştırma burada bulunan bir çok insanın, volkan patlaması sonucu ortaya çıkan yoğun ısıdan dolayı, insanların vücut sıvılarının ani buharlaşması ile kafataslarının patlamış olabileceğini öne sürüyor.

Pompei’de bir iskelet. C: Petrone, et al. PLOS ONE, 2018

Devam eden kazı çalışmaları

Günümüzde halen devam eden kazı çalışmaları da aslında o dönemde yaşayanlar hakkında bizlere ipuçları vermektedir. Özellikle evlerin kapı duvarlarında yer alan erkek cinsel organlarının halen günümüze kadar gelmesi, Pompei halkının sekse olan düşkünlüğünü gözler önüne sermektedir. Eski Roma İmparatorluğu döneminde yaşayan bu halkın yapılan kazı çalışmalarından sonra da son derece korunaklı olan yapıları dikkat çekmektedir.Özellikle bazı cinsel organların yönünün bazı evleri işaret etmesi de o dönem içerisinde yaşayanlar için yol gösterici bir işaret olduğu üzerinde durulmaktadır.

Pompei İtalya

Uzun süre küller altında yatan şehir, 1970 li yıllarda gün yüzüne çıkartılabilmiş. Bu sebeple oldukça bir çok yapı oldukça korunaklı biçimde günümüze kadar kalabilmiş.

Vezüv patladıktan sonra taşlaşan insanlar

Pompei’de Taşlaşmış İnsanlar

Pompei şehrine eğer bir seyahat düşünürseniz şehir de taşlaşmış olan binlerce insana rastlama şansınız mümkündür. Yanardağın patlamasından hemen sonra küllerin içerisinde bulunan sülfür dioksit gazı insanların ölümüne neden olmuştur. Bu gaz yüzünden hayatını kaybeden insanların üzerine bir de yanardağ küllerinin gelmesinden dolayı burada yer alan taşlaşmış insanların aslında o dönem orada yaşayan insanlar olduğu yapılan çalışmalardan sonra tespit edilmiştir. Hatta o insanlar arasında kimisinin dua ederken, kimisinin ise uyurken bu ölüme yakalandıklarına dair birçok taş insana rastlama şansınız bulunmaktadır.

Vezüv Yanardağı hakkında detaylı bilgi için: Wikipedia

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın