Osmanlı’da Padişahlar Nasıl Giyinirdi

 Osmanlı’da Padişahlar Nasıl Giyinirdi

Padişahlar nasıl giyinirdi? Osmanlı Padişahlarının giyim konusu her zaman popüler bir tartışma konusu olmuştur. Kimi padişah, dönemin zevklerine ve modernliğine göre giyinirken, kimi padişah ise son derece muhafazakar davranıp, geleneksel kıyafetler giyerdi. Peki hangi padişah, hangi tür kıyafetler giyerdi?

 

Fatih Sultan Mehmed

Sultan Mehmed, oldukça sade giyiniyor olsa da kıyafet zevki çok iyiydi. Pek çok kıyafetini özel olarak Bursa’dan, Manisa’dan ve Ankara’dan getirttirirdi. O zamanlar hazır giyim olmadığı için, kıyafetler özel olarak terziler tarafından dikilmekteydi. Padişahlar nasıl giyinirdi

Sultan Beyazid

Sultan Beyazid, Fatih Sultan Mehmet’in oğludur. Giyim zevki oldukça iyi olan Fatih Sultan Mehmed, genel olarak oldukça iyi giyinirdi. Divana çıktığında basit elbiseler giyer, bunun dışında ise kendi zevkine göre diktirdiği kıyafetleri giyerdi. Sultan Beyazid’e ait pek çok kıyafet bugün Topkapı Müzesi’nde sergilenmektedir.

Sultan Süleyman

Muhteşem Süleyman olarak bilinen Sultan Süleyman’ın, oldukça ihtişamlı bir giyim zevki vardı. Yaşlandığında bile savaşlara birbirinden güzel kıyafetler diktirerek giyer ve giderdi. Sultan Süleyman’a ait olan 87 parça kumaş çeşitli müzelerde sergilenmektedir. Müzeleri ziyaret ederek bu kıyafetleri görmeniz mümkündür.

Sultan Mahmud

Osmanlı’nın en modern padişahlarından biri olarak anılan Sultan Mahmud, son derece zevkli kıyafetler giyerdi. Batıcı bir hükümdar olan Sultan Mahmud, sarık yerine fes giymeye başlamış ve sarık giyme zorunluluğunu kaldırıp, kamu binalarında fes takma zorunluluğunu getirmiştir. Osmanlı Padişahlarının resimlerini sıra ile incelerseniz, Sultan Mahmud ile birlikte giyim şeklinin önemli ölçüde değiştiğini göreceksiniz.

Sultan Abdülhamid

Osmanlı’nın son padişahlarından biri olan Sultan Abdülhamid ise daha çok takım elbise ve palto giymeyi severdi. Renkli renkli pek çok takım elbiseye sahipti. Oldukça tutumlu bilinen Sultan Abdülhamid kıyafetlerini kendi diktirir ve pazarlık yapardı.

 

Sultan Vahideddin

Osmanlı Devleti’nin son hükümdarı olan Vahideddin son derece sade ve basit bir şekilde giyinirdi. Özel bir giyim zevki olmasa da tutumlu olmak için çabalardı. Sultan Vahideddin’in dolabında çeşitli takım elbiseler, özel diktirilmiş çeşitli paltolar ve benzeri kıyafetler vardı. Padişahlar nasıl giyinirdi diye soranlar için Vahideddin, Çok ihtişamlı giyinmeyi seven biri değildi.

İlginizi Çekebilir: İnanılması Güç Tarihi Gerçekler

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın