Mısır Piramitleri Nasıl İnşa Edildi?

 Mısır Piramitleri Nasıl İnşa Edildi?

Mısır Piramitleri nasıl inşa edildi sorusu pek çok kişiyi çelişki içerisinde hayran bırakan ve cevabı belli olmayan bir sorudur. Piramitler ilk kez inşa edildiğinde takvimler milattan önce 2630 yılını gösteriyordu. Bu piramitler, Firavun Zoser için inşa edilmişti.  O dönemlerde insanların öldüğüne inanmıyor daha doğrusu ölümü bir bitiş olarak değil kesit olarak görüyorlardı. Bu nedenle ölen insanların ruhlarının dünyada kaldıklarına dair bir inanış mevcuttu. Bu nedenle firavunları mumyalıyor ve piramitlerin içerisinde saklıyorlardı. Mumyalama işlemi ile birlikte Firavun’un hayata yeniden döneceği umut ediliyordu.

 

Mısır piramitleri inşasında, yaygın olarak bilinen kireçtaşı kullanılmıştı, dış kaplamasında ve duvar kaplamalarında ise beyaz kireçtaşı kullanılmıştı. Mısır piramitlerini inşasında kölelerin çalıştığına dair bir yaygın inanış vardır, fakat yapılan pek çok çalışmada bunun imkansız olduğu düşünülmektedir. Çünkü tek bir bloğun ağırlığı yaklaşık olarak 16,3 tonu buluyordu. Tek bir bloğun bir yerden bir yere taşınması için bile 45 işçiye gereksinim duyuluyordu. Yapılan pek çok araştırma, böyle bir yapının inşa edilmesi için 100 bin işçiye ihtiyaç duyulduğunu kanıtlar nitelikte, fakat o dönemlerde bu kadar işçinin bulunabilmesi ve hatta aynı anda çalışabilmesi mümkün değildi.

Uzaylılar Mı Yaptı?

O zamanki insan teknolojisiyle yapılması mümkün olmayan veya öyle gözüken bu yapıların uzaylılar tarafından yapıldığı düşüncesi de pek çok kesimce kabul görmüştü. Piramitlerin içerisinde o zamanki dünyada olmayan aletlerin, nesnelerin resmedilmiş olması da piramitleri uzaylıların yapmış olabileceğine dair gösterilen kanıtlardır. Fakat bu konuda herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Tahta Sandal ve Kızak Kullanımı

Piramitler Nil Nehri’nden tahta sandallarla getiriliyor ve kumda taşımak için kızaklar kullanıyorlardı. Söz konusu bu kızakları taşımak için kumu ıslatıyorlar ve kayganlaştırarak piramitlerin yapılacağı alana getiriyorlardı. Her bir taşı taşımak için en az 18 işçi çalışıyordu ve dakikada sadece 18 metre hızla hareket edebiliyorlardı. Yani 18 kilometre uzaklıktan taşların piramidin olduğu bölgeye getirilmesi tam 10 saat sürerdi.

İlginizi Çekebilir: İnanılması Güç Tarihi Gerçekler

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın