Lanetli Ekmek Olayı

 Lanetli Ekmek Olayı

Lanetli ekmek olayı nasıl başladı? 1900’lü yıllarda bir kasabada tuhaf bir olay meydana geldi. Bu kasabada yaşayan yaklaşık 300 kişi, bir anda garip hareketler sergilemeye, akli dengesi yerinde olmayan birinin yapacağı hareketleri yapmaya başladılar. Pek çok kişi birbirine saldırmış, evin tepesinden atlamış, akli dengesini kaybetmişti. O yıllarda Acil Servis’teki doktorlara sık sık bu şikayetlerle geliniyordu.

 Kendisini Uçak Sandı

Olayın gizeminin çözülmesi ise çok uzun sürdü. Yapılan pek çok tespit ve incelemeye göre, bu bölgede yaşayan pek çok kişide yüksek anormal davranışlar bulunuyordu. Pek çok kişi çatıdan atlayarak intihar etmiş hatta kendisini uçak sanan bir kişi, bir evin çatısından uçmaya çalı şarka yere düşmüş ve ölmüştü. Acil servis, bu ve bunun gibi pek çok semptomlarla dolmuştu.

Doktorların yaptığı tespitlere göre, kasabadaki şikayetlerin nedeni bir fırındı. Bu fırından satılan ekmekleri yiyen kişiler, çeşitli halüsinasyonlar görüyor, zehirleniyor ve ciddi problemler yaşıyordu. Fırınla ilgili soruşturma başlatıldığında, ekmeklerin içinde gıda zehirlenmesine neden olabilecek herhangi bir madde saptanmamıştı.

Ekmekte LSD mi Çıktı?

Lanetli ekmek olayı ile ilgili yapılan ayrıntılı soruşturmalar neticesinde bu olayın sır perdesi çözüldü. Fırın, ekmeklerin içerisine bol miktarda LSD adı verilen bir uyuşturucu madde eklemişti. Bu maddeyi tüketen pek çok kişi çeşitli halüsinasyonlar görüyor ve kendinden geçiyordu. Ekmeğe bol miktarda eklendiğinden dolayı, tüketim miktarına bağlı olarak da çeşitli etkilere rastlanıyordu.

Bu ekmeklerden bol miktarda yiyenler ciddi halüsinasyonlar görerek kendilerini çatıdan aşağı atarlarken az miktarda tüketenlerde uykusuzluk ve mide bulantısı gibi problemler görülüyordu. İlgili madde ve fırınla yapılan soruşturmaların ardından yeterli kanıt veya delil bulunamadığından mahkeme ertelendi ve olayın üstü kapatılmak zorunda kalındı.

Olay Çözülebildi Mi?

Lanetli ekmek olayı Fransız tarihine oldukça garip bir şekilde not düştü. Onlarca kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin hastalanmasına neden oldu. Sadece bununla da kalmadı. Bölgede yaşayan pek çok kişi, akıl sağlığını yitirdi ve akıl hastanesine kapatıldı. Bazı ağır hastalar yaşamlarına kısa bir süre içerisinde veda etmek zorunda kaldı. Tüm bu olayların sır perdesi hala net bir şekilde çözülebilmiş değildir.

İlginizi Çekebilir: İnsanlara Yardım Etmiş Hayvanlar 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın