İnanılması Güç Tarihi Gerçekler

Tarih boyunca meydana gelen savaşlardan salgınlara, krallıklardan uzay yolculuklarına kadar bir çok farklı olay yaşandı. Bu olayların bazıları hala gizemini korurken bazıları da yapılan bilimsel çalışmalar ile ortaya çıkarılmakta. Popüler ve bilinen tarihi gerçeklerden çok bu yazımızda sizler için az bilinen bir kaç tarihi gerçeği sıralamaya çalıştık.
 İnanılması Güç Tarihi Gerçekler

İnanılması Zor Tarihi Olaylar Gerçekler

Tarih boyunca meydana gelen savaşlardan salgınlara, krallıklardan uzay yolculuklarına kadar bir çok farklı olay yaşandı. Bu olayların bazıları hala gizemini korurken bazıları da yapılan bilimsel çalışmalar ile ortaya çıkarılmakta. Popüler ve bilinen tarihi gerçeklerden çok bu yazımızda sizler için az bilinen bir kaç tarihi gerçeği sıralamaya çalıştık.

Albert Einstein’a İsrail Cumhurbaşkanlığı Teklif Edildi

Albert Einstein

Yine az bilinen bir tarihi anekdot olarak karşımıza çıkan bir bilgi bu. Albert Einstein bir Yahudi idi fakat İsrail vatandaşı değildi. İsrail Devleti kurulduğu zamanlar 1952′ de Einstein’a İsrail Cumhurbaşkanı olması teklif edilmişti fakat o bu teklifi reddetti. Teklife cevaben yazdığı mektupta şunları söylemişti;

“İsrail Devletimizin teklifi beni derinden etkiledi ve kabul edemeyeceğim için hemen üzülüyorum ve utanıyorum. Hayatım boyunca nesnel meselelerle uğraştım, bu nedenle insanlarla düzgün bir şekilde ilgilenme ve resmi işlevleri yerine getirme konusunda hem doğal yetenek hem de deneyimden yoksunum. “– Kaynak: Yahudi Sanal Kütüphanesi

Kleopatra Aslen Mısırlı değildi

Kleopatra

Kleopatra Ocak MÖ 69’da İskenderiye’de doğdu. Aslen Yunan olan Kleopatra’nın 12 Ağustos MÖ 30’da kendisini zehirleyerek hayatını kaybettiği kabul edilmektedir.

Kleopatra Mısır kraliçesi oldu fakat o aslında bir Mısırlı değildi . Mısır’ı yönetimini o yıllarda elinde tutan Makedon Yunan hanedanının sonuncusuydu. Yetenekli ve becerikli, büyük çekiciliğe sahip bir kadındı fakat olması gerektiğini hissettiğinde zamanda acımasızdı.

Kleopatra, ailesinden Mısır (Kıpti) dilini konuşmayı öğrenen tek kişiydi. Yarım düzine ila bir düzine başka dil biliyordu. Eğitimli bir entelektüel ve yetenekli bir yöneticiydi. Yeteneklerine ve çabasına rağmen başarısız oldu ve hayatı çekicilikten çok üzüntüyle geçti. ” – Kaynak: San Jose Eyalet Üniversitesi

Tarihteki En Kısa Savaş – Anglo-Zanzibar Savaşı

Anglo-Zanzibar Savaşı

Anglo-Zanzibar Savaşı 1896 yılında Doğu Afrika Adası Zanzibar Sultanlığı ile Büyük Britanya arasındaki meydana gelmiş olan ve bir askeri çatışmanın savaşa dönüşmesi hadisesidir.

Wikipedia ‘da yer alan bilgiye göre bu çatışma toplamda 38 – 45 dakika kadar devam etti ve tarihin kaydedilmiş en kısa savaşı oldu.” – Guinness Dünya Rekorları.

Tarihteki en kısa süren savaş olmasına rağmen aynı zamanda savaş sonucunda 500 kadar Zanzibarlı’nın ölümüyle nedeniyle kanlı bir savaştı.

Kral Tutankhamun’un Anne ve Babası Kardeşti

Kral Tutankhamon

Tutankhamun, yaklaşık 3,300 yıl önce , MÖ 1324 civarında eski Mısır’ın Yeni Krallık döneminde yaşamış bir firavundu. Dokuz yaşında tahta çıktı fakat on dokuz yaşında ölmeden önce sadece on yıl hüküm sürdü.

Tutankhamun belki de en bilinen Mısır firavunlarından biridir. 1922 yılında süpriz bir şekilde mezarı sağlam olarak bulundu. Mezar içerisinde altın ölüm maskesi de dahil olmak üzere zengin hazineleri bulundu.

Kral eski Mısır’ın altın çocuğu olarak bilinse de aslında Kral Tut’un sıtma ve bir kemik bozukluğuyla kuşatılmış zayıf bir firavundu.

Yapılan yeni bir DNA araştırması , “Kral Tut’un sıtma ve bir kemik bozukluğuyla kuşatılmış zayıf bir firavun olduğunu açığa çıkardı – sağlığı muhtemelen yeni keşfedilen ensest kökenleri nedeniyle tehlikeye girmişti. “  National Geographic

Hitler, Mussolini ve Stalin, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişlerdi.

Josef Stalin

Bilindiği gibi Nobel barış ödülü 1901 yılından beri her yıl verilmekte. Ödül sahibi belirlenmeden önce çeşitli adaylar komiteye bildirilir. Aday başvurularını çeşitli Üniversite profesörleri, Nobel Komitesi’nin eski danışmanları ve ödülü alan kişiler ve Ulusal meclisler yapabilmektedir.

Mussolini‘nin Nobel Barış Ödülüne adaylığı iki farklı kişi tarafından yapılmıştı. Tavsiye mektuplarından biri bir Alman hukuk profesörü, diğeri ise Fransa’daki bir profesörden gelmişti.

O yıl komite Mussolini’nin adaylığını kısa listeye almadı ve neticede ödül Almanya’nın yeniden silahlanmasına karşı mücadeleyi yöneten bir Alman olan Carl von Ossietzky’ye takdim edildi.

Aynı Mussolini gibi Hitler ve Stalin’de aday gösterildikleri bu ödülü alamadılar.

Antik Mısır Hakkında 5 Tarihi Gerçek

İlgili İçerik
Eski Mısırlılar, kedilere büyük önem veren, gizemli mumyalarla büyüleyici bir ırktı. Bunca yıldan sonra bugün hala bu kültürle ilgili gizli sırlar merak edilmekte ve yapılan araştırmalar ile de farklı...
İlgili İçerikler:

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın