Koronavirüs l Evde Bez Maske Nasıl Yapılır?

Tek kullanımlık maskelerin yanı sıra sizlerde evdeki malzemelerden kendi maskenizi yapabilirsiniz. Dışarıya çıkmaya ihtiyacınız olmadan evinizde bulunan bir pamuklu bir tişört, bandana, gömlek yada diğer ürünleri kullanarak evde bez maske yapabilirsiniz.
 Koronavirüs l Evde Bez Maske Nasıl Yapılır?

Dünya topyekun Covid-19 korona virüsüyle mücadeleye devam ediyor. Tüm dünyayı sarmış durumda olan virüsten korunma yolları içerisinde en etkili araçlardan biriside maske kullanımı. Tek kullanımlık maskelerin yanı sıra sizlerde evdeki malzemelerden kendi maskenizi yapabilirsiniz. Dışarıya çıkmaya ihtiyacınız olmadan evinizde bulunan bir pamuklu bir tişört, bandana, gömlek yada diğer ürünleri kullanarak evde bez maske yapabilirsiniz. Bu konuda CDC ve TC.Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı bilgileri bizlerde sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Gün geçtikçe maske ihtiyacı artıyor, bu sebeple öncelikli olarak tek kullanımlık maskelerine sağlık personellerinin ihtiyacı olduğu unutulmamalı.

Tek Kullanımlık Cerrahi Maske

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yeni bilgiler paylaştı ve ev yapımı maskenin nasıl yapılabileği, kullanımı hakkında detaylar paylaştı.

Ev Yapımı Bez Maske

Aynı Şekilde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Maske satın almanız gerekmiyor. Sentetik olmayan, pamuklu bezden çok rahatlıkla maske yapabilirsiniz.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Maske yapabileceğiniz materyaller arasında Tişört, Bandana ve Gömlek bulunuyor. Fakat dikkat etmeniz gereken bir konu sağlığa zararı bulunmayan pamuk kumaşları kullanmak. Poliüretan içeren polyester kumaşlar kullanmanız sağlık açısından sakıncalı olabilir. Bu yüzden ev yapımı maske, bez maske nasıl yapılır konuları için pamuklu bir kumaş edinin.

CDC Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bu konuda maske yapımı hakkında bir makale ve video paylaştı. Aşağıdaki adımları uygulayarak sizlerde ev tipi yüz maskesi uygulamasına geçebilirsiniz.

 

Bez Maske Yapımı

Malzemeler

  1. İki adet 25 x 15 cm ölçülerinde pamuklu kumaş
  2. İki adet lastik
  3. İğne ve iplik veya varsa dikiş makinesi
  4. Makas

Maske Yapılışı

  1.  Kestiğiniz 2 kumaş parçasını 15 cm olan kenarlar kısımlarından ipin geçeceği bir şekilde pay bırakarak birbirine dikerek tutturun.
  2. Kenarlarda kalan boşlukların arasına lastik ipi koyarak bir köşeyi dikin
  3. İpin iki ucunu birbirine tutturarak diğer köşeyi de dikerek ipi kumaş parçasının içinde bırakın.

CDC ‘nin Yayınladığı Maske Yapım Videosunu İzleyebilirsiniz.

Aynı şekilde dün itibarı ile T.C. Sağlık Bakanlığı’ımız da ev yapımı maske nasıl yapılır konusunda detaylı ve bilgilendirici bir video paylaştı. İnceleyip sizlerde yapabilirsiniz.

#EvdeKal Sağlıklı Kal

Evde Kal

Kaynaklar: CDC, TC Sağlık Bakanlığı

Korona Virüs Aslında Yıllardır İnsanlarda Var!

İlgili İçerik
Son günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan virüs türü olan Korona Virüsün özelikle yıllardır insanlarda var olduğu bilgisinin ortaya atılması dikkatleri üzerine çekti. Bundan 80 yıl öncesinde bile tespit...

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın