Yok Olmak Üzere Olan Eski Alfabeler

 Yok Olmak Üzere Olan Eski Alfabeler

Günümüzde dünyanın pek çok bölgesinde Latin alfabesi kullanılıyor. Ayrıca çok eski olan ama pek kullanılmayan pek çok alfabe var. Bunlar bazı kabileler veya küçük etnik gruplar tarafından da kullanılabiliyor. Dünyadaki ırk veya etnik grupların çoğunu biliyor olsak da nüfuslar 300-400 bini geçmeyen pek çok etnik grup ve onların kullandığı eski alfabeler var ve bu alfabeler yok olmak üzere.

 

Mondombe Alfabesi

Bir afrika kabilesi tarafından kullanılan bu alfabe, pek çok sembolün döndürülmesi vasıtasıyla okunuyor. Hatta öyle ki harfler okunma şekline göre değişebiliyor, ve  değiştiği şekilde telaffuz edilebiliyor. Oldukça eski bir alfabe, fakat kullanılmaya kullanılmaya yok olmak üzere.

 

Ditemda Tsa Dinoko Alfabesi

Bu alfabe, yazılım bilimciler, tasarımcılar ve belli başlı dilbilimci grupları tarafından icat edildi. Alfabe, bölgeye ait sanat eserlerin, kültürel ögelerini yansıtacak şekilde inşa edildi. Çok karmaşık gibi gözükse de Güney Afrika’daki pek çok etnik grup tarafından kullanılan bir alfabedir.

Eski Alfabeler Arasında Lanna Alfabesi

Lanna Alfabesi, 13. Yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bu alfabe günümüzde hala kullanılıyor olsa da yok olmak üzeredir.  Tayland’ın bazı bölgelerinde bu alfabe hala kullanılıyor fakat yaygın afabe olan Tay alfabesi nedeniyle bu alfabeye ihtiyaç duyulmuyor. Alfabeyi bilen ve okuyabilen kişi sayısı da 100 bini geçmiyor.

 

Dongba Alfabesi

Çin’in belli bölgelerinde hala kullanılan bu alfabe, resimli bir şekilde tasarlanmıştır. Pek çok ifade bu koşullar altında resmedilmiştir. Söz konusu alfabe, 1000 yıldır kullanımdadır.  Alfabe’nin adı ise bilge adam anlamına geliyor. Bölgede birkaç on bin kişilik gruplar tarafından kullanılan bu alfabe, yok olmaya yüz tutmuş durumdadır.

 

Tibet Alfabesi

Bu dili büyük ihtimalle daha önce duymuşsunuzdur. Çin hükümeti, Mandarin dilini tanıtmak amacıyla Tibetçe’nin eğitimini sınırlasa da ülkede belli bölgelerde hala kullanılıyor. Tibetçe Çin’de yaşayan belli etnik gruplara ait bir dil, bu nedenle bu azınlıkların konuştuğu Tibetçe’nin azaltılması veya yok edilmesi hedefleniyor. Bu sayede pek çok kişi Mandarin adı verilen resmi Çin alfabesini kullanacaklar. İlginçtir ki Çin’de hala mandarin alfabesini bilmeyen sadece Tibetçe okuyup yazabilen insanlar var.

İlginizi Çekebilir: Osmanlı’da Padişahlar Nasıl Giyinirdi?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın