En Talihsiz Liderler

 En Talihsiz Liderler

Günümüzde dünyanın büyük bir bölümü cumhuriyet ile yönetilmektedir, fakat bundan yüz yıl öncesine kadar durum böyle değildi. Tarihte pek çok lider, uzun yıllar saltanat sürmüş, zenginliğin ve iktidarın gücünü yaşamışlardır. Fakat öyle talihsiz liderler var ki kısa süre içerisinde tahtına veda etmiş veya hayatını kaybetmiştir.

 

Talihsiz Liderler Arasında Papa VII. Urbanus

Tarihin gördüğü en talihsiz liderlerden biri olan Urbanıs, 1590 yılında Roma Kilisesi’nin ruhani lideri seçilmişti.  Uzun yıllar dini liderliği elinde tutmayı planlayan Urbanus’un tahtı büyük hayal kırıklığına uğradı. Tahta geçtikten kısa bir süre sonra Malarya adı verilen bir hastalığa yakalandı ve 13 gün sonra hayata veda etti.

Talihsiz Liderler Louis Antoine

Tarihin en kısa süren saltanat olarak kayıtlara geçebilecek Louis Antonie’nin hükümdarlığı sadece 20 dakika sürmüştü. 1830 yılının 2 Ağustos’unda tahta geçmiş olan Antonie, sadece 20 dakika tahtta kalmış ve bu süreyi de tahttan çekilme belgelerini imzalayarak geçirmişti.

Talihsiz Liderler Arasında Vietnam Kralı Duc Duc

Vietnam kralı Duc Duc, tahta geçtikten üç gün sonra hayatını kaybetti. Duc Duc, tahta geçerken çeşitli yas kurallarını ihlal ediyor ve bu ihlal onun ölümüne neden oluyor. Ulusal mahkeme bu davranışları uygun bulmadığı için yasal bir süreç başlatıyor ve kralın zehirlenerek öldürülmesine hükmediyor. Bu şekilde kral, tahta geçtikten 3 gün sonra zehirlenerek ölüyor.

William Henry Harrison

Talihsiz liderler arasında Abd tarihinin en acıklı ölümlerinden biri olan Harrison’un ölümü trajik bir gerçeği ortaya koyuyor. Harrison, göreve geldiği gün açık havada saatlerce konuşma yapması gerekti ve bu soğuk hava onu ciddi anlamda hasta etmişti. Konuşmadan sonra başkan zattüreye yakalandı ve 31 gün sonra hayatını kaybetti.

Bizans İmparatoru 2. İsaakios

Talihsiz liderler arasında Bizans imparatoru İkinci İsaakios tahta geçtikten kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. İlk hükümdarlığı 10 sene sürmüş olsa da ikinci kez tahtta geçtiğinde sadece 179 gün yaşayabildi. Oğlunun ölüm haberini alan Kral, kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti. Bu olay özellikle Roma tarihinin en acıklı ve hüzünlü olaylarından biri olarak bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: Cengizhan’ın 16 milyon torunu olduğu düşünülüyor, peki nasıl?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın