Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 10 Hayvan

 Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 10 Hayvan

Hayvanlar Dünya için olmazsa olmaz varlıklardır. Evcil hayvanlardan vahşi ırklara, sürüngenlerden memelilere, su altında yaşayanlardan karada, havada yaşayanlara kadar on binlerce farklı tür bulunmakta. Bu listemizde şimdiye kadar kayda geçmiş Dünyanın Satılan En Pahalı 10 Hayvanını sıralayacağız. Keyifli okumalar.

Klonlanmış Küçük Kedi Nicky l 50.000$

Küçük Nicky Kedi

Kedilerde ilk klonlama 2001 yılında gerçekleşmişti. İlk klonlamanın başarılı olmasının ardından kedi klonlama ticari bir hal aldı. Bu klonlanan kediler arasında en pahalısı Amerika Teksaslı Julie adlı kadının Nicky adlı kedisinin klonu olan Küçük Nicky. Birebir aynı genetik özellikleri taşıyan klon kedi için prosedürler ve klonlama Julie’ye tam 50.000 dolara maloldu.

Geyik Böceği l 90.500$

Geyik Böceği

Böceklerden çoğumuz hoşlanmayız hatta bir çoğumuzda tiksiniriz. Böceklerden kurtulmak için haşere kovucu ilaçlara para öderiz. Fakat dünyada bu konuda öyle meraklı ve ilgili insanlar var ki nadir ırklar için çok yüksek para ödeyebiliyorlar. Fotoğraftaki hayvan nadir bulunan bir geyik böceği. Normal şartlarda ortalama 5 cm kadar boyları var. Fakat fotoğraftaki geyik böceği 7.6 cm boyunda ve 36 yaşındaki bir firma sahibi tarafından 1999 yılında Tokyo’lu bir firma olan Wakuwaku Land firmasından tam 90.500 amerikan doları ödenerek satın alınmış.

Labrador Irkı Köpek Sir Lancelot Encore l 155.000 $


Videodaki ailenin 2008 yılında labrador cinsi köpekleri Sir Lancelot ölüyor ve köpeklerini çok seven aile köpeğin DNA’sını klonlanmak üzere donduruyor. Otto ailesi daha sonra Güney Kore’li bir klonlama firmasına ulaşarak köpeklerini klonlamalarını istiyor. Çalışmalar oldukça başaralı sona eriyor. Bu işlem aileye toplamda tam 155.000 dolara mal oluyor. Küçük labradora Sir Lancelot Encore adı veriliyor. Bayan Otto masraflar için bir kaç parça pahalı mücevherini sattığını fakat pişman olmadıklarını söylüyor. Ailenin bu köpekten başka dokuz köpeği, 10 kedisi, dört kuşu ve altı koyunları bulunuyor.

Koç Deveronvale Perfection l 231.000 £

Texel Koçu

Görseldeki koç embriyo transferi yoluyla yetiştirilmiş ve şimdiye kadar en pahalı fiyata satılan bir Texel koçu. Deveronvale Perfection isimli koç oldukça kaliteli bir secereye sahip ve satın alan kişiler tarafından damızlık olarak kullanılacak. İngiltere 231.000 £’ya satın alındı. Ondan daha önceki en pahalı koyun Tophill Joe ise 2003 yılında 128.000 £’ya satıldı.

Posta Yarış Güvercini Armando l 1.4 Milyon $

Posta Güvercini Armando

Güvercinler binlerce yıldır insan hayatında insanlarla iç içe bulunan, ilk evcilleştirilen kuş türlerinden biridir. İnsanlık tarihinde önceleri yemek olarak daha sonra ayaklarına mesajlar bağlanarak posta aracı olarak ve günümüzde ise en çok hobi ve yarış amaçlı beslenmekteler. Görüntüdeki rekortmen posta güvercini Armando ise şimdiye kadar ki en pahalı güvercin olma özelliğini taşıyor. 2013 yılında 310 bin euroya satılan güvercine büyük fark atarak 2019 yılında Çinli bir iş adamı tarafından ihalede tam 1.4 milyon dolara satın alındı.

Big Splash (Hong Dong) Çin Köpeği l 1.50 Milyon $

Big Splash Köpek

Köpekler insanların en sadık dostu olmalarıyla bilenen binlerce yıldır insanoğlunun hep yanında olan evcil hayvanlardır. Bir çok farklı irili ufaklı ırkı bulunan köpekler içinde de oldukça pahalı türler bulunmakta. Özellikle Çin’de tarihin eski zamanlarından beri görüntüdeki köpekler bir statü sembolü olarak görülüyor. Bunların içerisinde en pahalı olanı ise 1.5 Milyon dolara Çin’li dev kömür firması sahibinin satın aldığı bu köpek.

En Pahalı Angus Boğası America l 1.51 Milyon $

En Pahalı Angus Boğası

Amerika, Kuzey Dakota’da özel olarak yetiştirilmiş olan bir Angus boğasıdır. Şubat 2019’da yılında şirket bu damızlık boğayı Nebraska, Falls City’den Herbster Angus Farms firmasına tam 1.51 milyon dolara sattı. Satın alan şirket boğanın satılacak olan spermlerinin gelirinin %20 sini çiftliğe bırakacak %80 gelirini ise kendine saklayacak. Ortalama her batım için meni değerinin 50-60 bin dolar seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor.

Şampiyon Koi Balığı l 1.8 Milyon $


Koi balıkları özel olarak üretilen ve Japonlar için yetiştiriciliği bir sanat halini almış olan balık türüdür. Canlı renkleri bulunan bu türler akvaryumlarda yaşayabildikleri gibi büyük havuzlarda beslendiklerinde oldukça büyük boylara ulaşabiliyorlar. Diğer türlerde olduğu gibi koilerde de secere hayvanların değeri için çok önemli bir faktördür. 2017’deki All Japan Koi Show’da, dokuz yaşındaki büyük şampiyon balık, 1.8 milyon dolarla açık artırmada satıldı. Koi balıkları iyi bakıldıklarında 40 yıl kadar yaşayabiliyorlar.

Pasifik Mavi Yüzgeçli Orkinos l 3.1 Milyon$

En Pahalı Balık Orkinos

Nadir bulunan Pasifik mavi yüzgeçli orkinos, dünyadaki şimdiye kadar satılan en pahalı balık olma özelliğini taşıyor. 2019’un başlarında “Tuna King” olarak adlandırılan Japon Kiyoshi Kimura, 278 kilogramlık Pasifik mavi yüzgeçli orkinosu 3.1 milyon dolar rekor bir ücretle satın aldı. Kimura bu satın ile şimdiye kadarki en pahalı orkinos alımı için 2013’ün eski 1.4 milyon dolarlık rekorunu da kırmış oluyor.

Yarış Atı Fusaichi Pegasus l 60 milyon $

En Pahalı Yarış Atı

Listenin sonuna geldiğimizde şimdiye kadar listede olmayan ve en pahalı hayvanlar dendiğinde hepimizin aklına belkide ilk gelen hayvanın yarış atları olduğunu tahmin etmek zor değil. Listemizin başında şimdiye kadar satın alınan en pahalı at olarak şimdiye kadar en yüksek mebla ödenen 2000 yılında Kentucky Derby’yi kazandıktan kısa bir süre yaklaşık 60 milyon dolar ödenerek satın alınan şampiyon İngliz adı Fusaichi Pegasus bulunuyor.

Kaynak: 1

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın