En Eski İbadet Merkezi Göbekli Tepe

 En Eski İbadet Merkezi Göbekli Tepe

 

Göbekli Tepe, Türkiye’nin Şanlıurfa ilinde bulunan bir çok eski bir ibadethane yapısıdır. İnsanlık tarihinin başlangıç noktalarından biri sayılan Mezopotamya bölgesinin en kuzey kesiminde yer almaktadır. Göbekli Tepe ilk yerleşim yerlerinden biri olmanın yanı sıra, ilk ibadethanelerden de biridir. Göbekli Tepe’nin tarihi M.Ö 9000’lere dayanmaktadır, bulunan kalıntıların pek çoğu bu dönemi işaret etmektedir.

 

Göbekli Tepe’nin Tarihi

Göbekli Tepe’ye dair ilk kalıntılar M.Ö 9000 yıllarında bulunsa da aslında inşası milattan önce 10 binli yıllara dayanıyor. İnsanlığın ilk yerleşim yeri ve ibadethanesi olarak da anılan Göbekli Tepe, her yıl yüzbinlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Göbekli Tepe Hakkında Önemli Bilgiler

Göbekli tepe ile ilgili yapılan kazı çalışmalarında en çok yılan figürüne rastlanılmıştır, bu da o dönemki insanların yılan figürüne taptığı anlamına geliyor. O dönemki tarihi kayıtlara göre ise yılan figürünün, tanrısal enerjiyi ve doğaüstü güçleri temsil ettiği bilinmektedir.

 

Şu ana kadar yapılmış kazı çalışmaları neticesinde Göbekli Tepe’de herhangi bir ateş, pişirme aletleri, hayvancılık veya tarım yapıldığına dair bir kanıt bulunamadı, bu kanıt o bölgede yeterince uzun süre kalınmadığı ve o bölgede yaşamış olan insanların, avcılık, toplayıcılıkla yaşamlarını idare ettiğini göstermektedir. Aynı şekilde yine bu bölgede evcilleşmiş herhangi bir hayvan veya bitki izine de rastlanılmadı.

Bölgede yapılmış pek çok çalışmaya göre, burada yaşamış olan insanlar buradaki kalıntılara hayvan figürleri veya resimleri çizmediler, bunun yerine o hayvanları veya figürleri kabartma olarak resmettiler. Ayrıca her taşın üzerinde, o taşı ziyaret eden bir kabilenin varlığına dair bir kabartma da bulunuyor. Her kabartma, taşı ziyaret eden kabileyi temsil ediyor.

 

Göbeklitepe üzerinde yapılmış pek çok araştırmaya göre, dünyada buğday üretiminin ilk olarak burada yapıldığı ortaya çıkmıştır. Buğday veya buğdaydan elde edilen yiyeceklerin üretimi ilk burada gerçekleşti.

 

Yine pek çoğumuz, insanların yerleşik hayata geçme sürecinin tarımın öğrenilmesiyle başladığını düşünüyoruz, fakat buradaki kazı çalışmaları bunun aksini ispatlıyor. Buradaki pek çok medeniyet ve kabile, avcılık ve toplayıcılıkla yaşamlarını sürdürseler de Göbekli Tepe’de yer alan mabete sık sık ziyaret için gelinmesi sonucu burada yerleşik hayatın başladığı savunuluyor.

İlginizi Çekebilir:  512 Yaşındaki Köpek Balığı

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın