Dünyada Az Bilinen Etnik Gruplar

 Dünyada Az Bilinen Etnik Gruplar

Dünyadaki hemen hemen pek çok etnik grubu, devletleri bildiğimizi sanıyoruz. Oysa dünyada başka devletlerin egemenliği altında yaşayan ya da genel nüfus bölgelerinden uzak, adalarda veya çeşitli kabile alanlarında yaşayan pek çok az bilinen etnik gruplar var ve biz bunların çoğunu bilmiyoruz.

Aleutlar

Aleut etnik grubu, Aleut Adaları’nın yerlileridir. Nüfusun büyük bir bölümü ABD’nin Alaska eyaletinde yaşamaktadır. 2018 yılında yaklaşık 6 bin 700 Aleut etnik grubu Alaska eyaletinde yaşıyordu. Nüfusun 500’den azı ise Rusya’da ikamet etmektedir. Aleut ırkı git gide yok oluyor ve sayıları inanılmaz bir hızla azalıyor. Dünya üzerinde bilmediğimiz Aleutlar gibi pek çok az bilinen etnik gruplar var.

Baduylar

Baduylar, Endonezya’da yaşayan ve pek bilinmeyen bir etnik grup. Sadece 26 bin kişilik bir etnik gruba sahip olan Baduylar, izole bir hayat sürmektedirler.  Baduylar modern dünyanın oldukça gerisinde olan pek çok önemli alışkanlığa da sahiptir. Bunlar birer tabu olmuş ve bu etnik köken için son derece önemli bir şey haline gelmiştir. Baduylar, herhangi bir şekilde yalan söylemiyor, çalmıyor, evlilik dışı cinsel ilişki kurmuyor ve sarhoş olmuyorlar. Ayrıca gece yemek yemek, ulaşım aracı kullanmak, pirinç yetiştirmek ve farklı farklı parfümler kullanmak da onlar için yasak. Paraya dokunmaları da onlar için oldukça sıkıntı ve yasak bir şey. Budaylar, kendi yetiştirdikleri ve ürettikleriyle izole bir yaşam sürmektedirler.

Az Bilinen Etnik Gruplar Arasında (Bororo)

Bororo, Brezilya ve Bolivya’da yaşayan bir halktır. Nüfusları 2 binin oldukça altında olan bu etnik grup yok olma tehlikesi ile karşı karşıya Okur yazar oranı yüzde 30 olan Bororo’ların çoğu Portekizce konuşmaktadırlar. Bororo’lar genel olarak tarımla uğraşmakta ve tarım ürünleri yetiştirmektedirler. Bu etnik grup ile ilgili hiç bilinmeyen özelliklerden biri de tüm etnik grubun aynı kan grubuna sahip olmasıdır. Böylelikle birbirlerine kan bağışı yapabiliyor ve hayatlarını kurtarabiliyorlar.

Az Bilinen Etnik Gruplar Arasında (Vodi)

Vodi ırkı, Rusya ve Estonya’da ikamet ediyor. Nesli tükenmekte olan bu halkın sadece 100 kişilik bir temsilci grubu kaldı. Nüfuslarını çoğaltma gayretinde olan bu etnik grup, günümüzde gerçek anlamda tükenmek üzeredirler.

İlginizi Çekebilir: Birinci Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyenler

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın