Dans Ederek Tabut Taşıma Geleneği Coffin Dance Akım Oldu

 Dans Ederek Tabut Taşıma Geleneği Coffin Dance Akım Oldu

Gün geçmiyor ki sosyal medyada yeni bir akım karşımıza çıkmasın. Son günlerde yaygın olarak karşımıza çıkan görüntülerden biride başarısızlıkla sonuçlanan video görüntülerinin sonuna dans ederek tabut taşıyan adamların görüntülerinin eklenmesi oldu. “Coffin Dance” olarak adlandırılmakta, peki Coffin Dance ne demek? Tabutla dans etmek manasına geliyor ve gelin bu akımın nereden geldiğini, hangi ülkelerde gerçekleştiğine kısaca bir bakalım.

Öncelikle Coffin Dance akımının örneklerinden birini izleyerek hatırlayalım. Bir müzik eşliğinde tabutla dans edenler başarısızlıkla sonuçlanan videoların sonuna ekleniyor.

Görüntüdeki ekip bir video yada film ekibinden değil, cenaze töreninden gerçek görüntüler.

Coffin Dance

Tabutu dans ederek taşıma Afrika ülkelerinden Gana’da uzun yıllardır sürdürülen bir gelenek. Cenazede bu şekilde dans etmelerinin sebebi ise kaybettikleri kişileri neşe içerisinde son yolculuklarına uğurlamak.

Sadece Gana’da değil bir çok Afrika ülkesinde de benzer gelenekler uygulanıyor. Hayatlarını kaybedenlerin ve yas tutan yakınlarının biraz olsun neşelenmeleri için böyle cenaze töreni düzenliyorlar.

Coffin Dans Ekibi

Cenaze sahipleri yakınlarının cenaze törenlerinin bu şekilde yapılması ve bu tabutla dans gösterisi için 7 kişiden oluşan cenaze ekibine para ödüyorlar.

Gana Cenaze Töreni

Dans görüntülerini ilk olarak BBC hazırladığı videoda yayınlamıştı. Tabi ki orjinal görüntülerde, fonda akımda yer alan o müzik yok. 

Dünyanın her bölgesinde ki gibi Gana’da da cenazeler oldukça önemli görülüyor. Onlarda kayıplarını bu şekilde bir uğurlama geleneğine sahipler.

Kaynaklar: 12

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın