Moderna Covid-19’a Karşı %94 Başarı Sağladıklarını Duyurdu

 Moderna Covid-19’a Karşı %94 Başarı Sağladıklarını Duyurdu

ABD’li ilaç şirketi Moderna Inc, geliştirmiş oldukları aşının Covid-19 virüsünü önleme konusunda yüzde 94,5 başarı sağladığını açıkladı.

Bunun yanısıra şirket başkanı Dr. Stephen Hoge, “Bu sorunu tek başına Moderna çözemez. Küresel talebi karşılamak için birçok aşıya ihtiyaç olacak” şeklinde açıklama yaptı.

Amerika’lı biyoteknoloji şirketi Moderna dünyada şuan hızla çalışmaları süren Covid-19 aşı çalışmalarına dair önemli bir açıklama yaptı. The New York Times’ın yayınladığı haberde yer verilen konuda %94 e varan bir başarı sağlandığı belirtiliyor.

Yayınlanan haberde, Moderna şirketi CEO’su Stéphane Bancel’in, sonuçların ‘aşının şiddetli vakalar da dahil Covid-19’u önlemede ilk klinik doğrulamayı sağladığı’ belirtildi. Şirket önümüzdeki günlerde Amerika yönetiminden acil kullanım tescili isteyecek.

Bununla birlikte aşının kullanımının yaygınlaşmasının bahar aylarını bulabileceği belirtiliyor.

SADECE 5 KİŞİ ‘nin Testi Pozitif Çıktı

Şirketin yaptığı çalışmalar sonucu gelen ilk sonuçlara göre, her 95 kişi içinden iki doz alan katılımcılardan sadece beşinin hastalandığı saptandı.

Moderna yaptığı açıklamada, “Geliştirilen aşı genel olarak güvenli ve iyi tolare edildi, yan etkiler arasında kas ve baş ağırsı ile yorgunluk var” bilgilerine yer verdi.

Önümüzdeki yıldan önce ABD dışına gönderilemeyeceği düşünülen aşının, 38 ila 45 sterlin (390-460 TL) arasında fiyatlandırılması bekleniyor.

Kaynaklar : Birgün , The New York Times

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın