Birinci Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyenler “Liste”

Birinci dünya savaşı, İtilaf ve İttifak devletleri arasında yapılan, 30 ülkenin katılımıyla gerçekleşmiş ve 65 milyon insanın ölümüyle sonuçlanmış bir savaştır.
 Birinci Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyenler “Liste”

Birinci dünya savaşı, İtilaf ve İttifak devletleri arasında yapılan, 30 ülkenin katılımıyla gerçekleşmiş ve 65 milyon insanın ölümüyle sonuçlanmış bir savaştır. Günümüzde hala bu savaşla ilgili bilinmeyen pek çok gerçek vardır. Peki Birinci dünya savaşı hakkında bilinmeyenler nelerdir?

Birinci Dünya Savaşı Hakkında Önemli Gerçekler

Birinci dünya savaşına dair bilinmeyen ilk gerçeklerden biri de top atış seslerinin inanılmaz boyutlara ulaşmasıdır. 1917 yılında Belçika Mesiness Kayalıkları, Alman hattında yaşanan patlama, Londra’dan işitilmişti. Bu akıl almaz bir gerçek, çünkü iki konum arası mesafe tam 220 kilometreydi. Alman ‘’Manfred Albrecht Freiherr von Richtofen’’ en fazla düşman uçağını infilak eden kişiydi. Kayıtlara göre 80 düşman uçağını düşürerek dünya rekoru kırmıştır.

Köpekler mesajlaşma için kullanıldı

Original caption: Washington, DC: Meet up with Stubby, a 9-year-old veteran of the canine species. He has been through the World War as mascot for the 102nd Infantry, 26th Division. Stubby visited the White House to call on President Coolidge. November 1924

Birinci dünya savaşı hakkında bilinmeyen gerçeklerden bir diğeri de köpeklerin mesajlaşma işlevinde kullanılmasıydı. Köpeklerin boyunlarına bir mesaj asılıyor ve bu mesajı cepheye taşıyorlardı.

İspanyol gribi ölümleri

İspanyol Gribi

50 milyon kişinin ölümüne neden olan İspanyol gribi, Birinci Dünya Savaşı’nda askerlerin en büyük ölüm nedeniydi. Askerlerin yüzde 30’u sadece İspanyol gribi nedeniyle ölmüştür. Bu da yaklaşık 19 milyon insana denk geliyor.

Ekonomik maliyet o dönem için 30 milyar dolar

Birinci Dünya Savaşı Abd’ye 30 milyar dolardan fazla paraya mal olmuştur. Bu paranın bugünkü değerinin yaklaşık 500 milyar dolar olduğu düşünülüyor. Ayrıca Amerikan Ekonomisi o yıllarda o kadar da güçlü ve refah bir ekonomiye sahip değildi.

Yıkılan 4 İmparatorluk

Batan gemilerin sayısı oldukça fazla

Savaş boyunca batan gemi sayısı 6596’dır.

Almanların donanımlı siperleri

Alman Siperleri

Alman askerleri son derece donanımlı siperlerde kalıyorlardı. Siperlerin pek çoğunda yatak, su tankı, elektrikli aydınlatma sistemi, mobilya gibi eşyalar vardı.

1 milyon 200 bin ton zehirli gaz kullanımı

Savaş boyunca kullanılan zehirli gazın miktarı 1 milyon 200 bin tondur ve bu akıl almaz bir miktardır.

 İt dalaşı deyiminin ortaya çıkışı

Meşhur it dalaşı ifadesi şuradan gelmektedir. Savaş sırasında uçaklar sert manevralar yaptığında uçakların motorları durabiliyordu, bu nedenle pilotlar önce motorları kapatıyor sonra manevra yapıyor ve ardından motoru tekrar açtıklarında köpek havlamasına benzer bir ses çıkıyor ve bu nedenle buna it dalaşı deniyor.

Yaşanmış Bilinmeyen Tarihi Olaylar

İlgili İçerik
Bilinmeyen tarihi olaylar, tarihin derinlikleri altında yatan ve pek gün yüzüne çıkmamış bilinmeyen gerçeklerdir. Pek çok tarihi değiştiren olay ya bilinmemekte ya da eksik bilinmektedir. Bu nedenle bu olaylara...

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın