Bir Hafta Neden 7 Gün?

 Bir Hafta Neden 7 Gün?

Bir hafta neden 7 gün sürer sorusunu hepimiz merak etmişizdir. Bundan binlerce yıl önce her kavim kendine göre haftalık gün süresi belirlemişti. Bu belirleme işleminin hepsi, gökyüzündeki hareketlere göre ayarlanmıştı. Aslına bakarsanız, çok uzun yıllar önce herhangi bir takvim kullanılmıyordu, çünkü buna ihtiyaç yoktu. Sadece yılın önemli zamanlarını belirliyorlardı, bu zamanlar daha çok hasat zamanı, ekim zamanı, dini bayramlar veya kutsal günlerdi. Bunun dışında takvim kullanılmazdı.

 

Bir Hafta Nasıl 7 gün Olarak Belirlendi?

Bir haftanın 7 gün gün olarak belirlenmesi, milattan çok önceki yıllara rastlıyor. İnsanlar ilk başta ay ve güneşin muhteşem uyumlu hareketlerini takip ediyordu. İlk başta ayın kendi evrelerinin tamamlamasının 29 gün sürdüğünü tespit ettiler ve bu dilime ay adı verildi. Dünya üzerinde pek çok medeniyette takvimde kullanılan ay kelimesi, dünyamızın ayı ile aynı adı taşır ya da benzer bir ad taşır.

 

O zamanki bilime göre güneşin ulaştığı en yüksek nokta her gün değişiyordu ve tekrar aynı yerine gelmesi için 12 ay geçmesi gerekiyordu. Buna dayanarak bir yılı 12 ay olarak belirlediler. Ardından kimi kavimler daha hassas takvim belirlemek için, haftaları da kullanmaya başladılar, bazı kavimler bir haftayı 12 gün, bazı kavimler 10 gün, bazı kavimler ise 7 gün olarak ele aldılar.

 

Bir haftanın 7 gün olarak belirlenmesi ayın dünya etrafında dönüş süresinin 28 gün sürmesinden kaynaklanmaktaydı. M.Ö 10,000’li yıllara rastlayan bu tarihi olayda, insanlar 28 günü 7’ye böldüler ve bir haftayı 7 gün olarak ele aldılar. Fakat bu hatalı bir ölçümdü, çünkü bir yılı 354 gün olarak ölçüyordu ve her yıl 11 günlük bir sapma meydana geliyordu. Bu sapma, doğa olaylarını ve benzeri tarihi olayların tam olarak ne zaman gerçekleştiğini belirlemede zorluk çıkarıyordu.

Bir hafta neden 7 gün? Aslında bir hafta 7 gün olarak belirlendiğinde ve tam olarak güneş takvimi kullanılmaya başlandığında, güneş yılı ölçümlerinde herhangi bir sapma veya benzeri hatalı bir ölçüm olmuyordu. Yani işin özeti, haftanın 7 gün olarak belirlenmesi tamamen ayın kendi etrafından 28 günde dönmesi ve bunu 7 ile parçalayarak 4 haftaya bölmenin daha kolay olmasıydı. Karmaşık gibi gözükse de her şey matematiksel bir takım hesaplamadan ibaret.

İlginizi Çekebilir:  Dünyada En Çok İnsanın Ölümüne Sebep Olan Salgın Hastalıklar

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın