Binlerce Kişiyi Öldüren Londra Sis Olayı

 Binlerce Kişiyi Öldüren Londra Sis Olayı

Londra sis olayı nasıl başladı? Takvimler 1952 yılını gösterdiğinde Londralılar için hayat hiç de sıradan gitmiyordu.  İkinci dünya savaşında alınan borçların kapatılması için o dönemki en büyük gelir kaynaklarından biri olan kömürlerin ihraç edilmesi gerekiyordu. Bu nedenle halk, nispeten daha düşük kaliteli kömürleri kullanmak zorunda kalmıştı. Bu kömürler çok fazla karbondioksit ve kükürt dioksit salınımı yapıyor ve çok fazla duman çıkarıyordu. 1952 yılına gelindiğinde Londra’da akıl almaz bir soğuk hava dalgası vardı. Gündüz sıcaklıkları eksi 20 dereceyi bile gösterebiliyordu. Bu dönemde pek çok Londralı ısınmak için daha fazla kömür yakmak zorunda kalmıştı.

Kömür Tüketimi Çok Fazlaydı

Londra önemli bir sanayi bölgesiydi ve pek çok fabrika burada üretim yapıyordu. Bu nedenle kömür tüketimi akıl almaz vaziyette yüksekti. Bu soğuk hava dalgasında ısınmak için daha fazla kömür yakan Londralılar, havada akıl almaz bir sisin oluşumuna da neden oldular. Oluşan bu yoğun sis tabakası nedeniyle Londra’nın büyük bir bölümünde nefes alınamıyordu. Havadaki karbon monoksit ve kükürt dioksit oranı oldukça yükselmişti ve insanlar tek tek hastalanmaya başladı.

Tüm bu olaylar, hastalıkla da bitmiyor ve pek çok kişi hayatını kaybediyordu. Herkesin tek tek öldüğü Londra’da sağlık hizmetleri de yeteri kadar gelişmemişti, bu nedenle bu olay karşısında herhangi bir şey yapılamıyordu. Soğuk hava dalgası geçene kadar yaklaşık 12 bin kişi yaşamını yitirmişti ve tüm bu olaylar sadece birkaç günde gerçekleşti. O günkü Londra fotoğraflarını hemen aşağıda görebilirsiniz.

Londra Sis Olayı ve Hükümet Önlemleri

Tüm bu olaylar gerçekleşirken, Londra hükümeti bütün sosyal aktivitelerin ve temel ihtiyaç dışı üretim yapan tüm fabrikaların, işletmeleri ve tesislerin kapatılmasına karar verdi. Toplu taşıma seferleri durdu ve pek çok mağaza da kapandı. O dönemde kömür önemli bir ısınma aracıydı ve pek çok kişi kömür kullanıyordu. Olay çok uzun sürmese de Londra’da 12 bin kişinin ölümüne sebep oldu ve Londra tarihine kara bir leke olarak not düşüldü. Bu tarihten sonra kömür dışı ısınma araçları üzerinde yapılan Ar-ge çalışmaları hız kazandı ve kısa bir süre sonra farklı enerji kaynakları kullanılmaya başlandı.

Mutlaka İlginizi Çeker: Tarihin Gördüğü En Büyük Hükümdarlar 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın