Afyonu Patlamak Ne Demek? Anlamı Hikayesi Nedir?

 Afyonu Patlamak Ne Demek? Anlamı Hikayesi Nedir?

Afyonu Patlamak, Afyonu Patlamamış Ne Demek?

Afyonu patlamak“deyimi şimdilerde sadece mecazen kullanılıyor olsa da halk arasında eskiden beri oldukça sık kullanılan bir deyim. Henüz kendine gelememiş, ayılamamış manasında kullanılıyor.

Genelde sabahları vaktinden çok erken, vakitsizce gelenlere karşı söylenmektedir. Günümüzde mecaz anlamda kullanılmasının yanı sıra kökeni Osmanlı zamanında gerçek manasında kullanıldığı dönemlere kadar uzanıyor.

“Afyonu Patlamamış” deyiminin hikayesi

Afyonu Patlamak Nedir

Afyon, haşhaş kapsüllerinin çizilmesiyle ortaya çıkan süte benzer sıvıdır. İçerisindeki maddeler sebebiyle narkotik sınıfına giren bir uyuşturucudur, zararlıdır. Afyon kullanımı Osmanlı döneminde de vardı. O zamanlarda yaygın olarak kullanılan bir madde olan afyon yine yasak olmasına rağmen ulaşılması daha kolaydı ve afyon müptelası bir çok kişi bulunuyordu. Ramazan aylarında gün içerisinde kullanımı yasak olduğundan afyon düşkünleri sahur vaktinde afyonu kuzu bağırsağı, yaprak veya benzeri bir kılıf ile sarar bir kapsül haline getirerek yutarlardı.  Etrafındaki kılıf nedeniyle hemen kana karışmazdı. Aradan geçen bir kaç saatlik süre sonunda mide asidi kılıfı yırtar ve kana karışır, kişiyi uyuşturur ve geçici rahatlama hissi yaratırdı.

Bu olay henüz daha gerçekleşmeden önceki asabiyet durumuna ise daha afyonum patlamadı denir. Afyonu patlamak deyiminin anlamı ve geldiği yer burasıdır. Halk arasında kullanımı o kadar yaygın haldeydi ki 15. ve 16. yüzyıl örneklerinde kadılara karşı yapılan savunmalarda “sabah saatleri idi, henüz afyonum patlamamış olduğundan karşı tarafa sinirlenip, kafasına bir taş vurdum” tarzında savunma örneklerine rastlayabilirsiniz. Daha sonraları bu konudaki yasakların artması sebebiyle bu tip savunma örneklerine pek rastlamak mümkün değildir.

Osmanlı’nın En Acımasız Celladı “Kara Ali”

İlgili İçerik
Osmanlı Tarihinin Ünlü Cellat Başı Kara Ali Osmanlı’da Cellatlık Osmanlı Devleti Ceza Sistemi içerisinde iki büyük ceza göze çarpıyor. Bunlardan biri kelle almak diğeri de boğdurmak.  Bu ceza uygulamasını...

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın