Yaşanmış ve Açıklanamamış 5 İlginç Olay

 Yaşanmış ve Açıklanamamış 5 İlginç Olay
Tarih boyunca dünya üzerinde bir çok farklı ve gizemli olay yaşanmış, bazıları bilim sayesinde açıklamaya kavuşmuş fakat bazıları ise bilim adamlarının bile açıklamakta zorlandığı sayısız gizemi içinde bulundurmuş.

Bu tür gizemli olaylara karşı bir ilginiz varsa aşağıdaki “Yaşanan En İlginç 5 Olay” listemiz tam sizlere göre.

Hayvanların Öldüklerinde “Rahat Bir Deliğe” Gideceğini Söyleyen Goril Koko

Goril Koko

Goril Koko’ya işaret dili öğretildi ve bu sayede insanlarla iletişim kurabiliyordu. Yapılan bir röportajda, Koko’nun eğitmeni ve ona en yakın insan olan Francine Patterson’a, Koko ile konuşmalarının ne kadar derine inebileceği sorusu soruldu. “Koko’nun bakıcılarından biriyle ölüm hakkında yaptığı konuşda bakıcı, Koko’ya bir iskelet gösterdi ve “Bu canlı mı, ölü mü?” diye sordu. Koko, “Ölü, örtülü” diye cevap verdi.  Sonra bakıcı, “Hayvanlar öldüklerinde nereye gider?” diye sordu. Koko, “Rahat bir delik” dedi. Sonra bir veda öpücüğü verdi. ” Bu ilginç hikaye pek bir çok insanı şaşırttı ve felsefi tartışmalara yol açtı. Keşke Koko düşüncesini daha detaylı aktarabilme yeteneğine sahip olsaydı.

Damarlarında Hala Saç, Kirpik Ve Kan Olan 2.000 Yıllık Vücut

2000 Yıllık Lady Day

Lady Day olarak da bilinen Xin Zhui, antik Çin’de Batı Han hanedanlığı döneminde Dai’nin Markiziydi. Mezarı, ölümünden 2.000 yıl sonrasında vücudunun yanında yüzlerce değerli eser ve belgeyle birlikte Çin’deki Mawangdui adlı bir tepede keşfedilmişti. Fakat bu keşifte herkesi hayrete düşüren şey ise, vücudunun ölümünden binlerce yıl sonra inanılmaz derecede iyi korunmuş olmasıydı. Lady Day’in tüm organları ve kan damarları bulunduğunda sağlamdı, bunun yanı sıra damarlarında az miktarda da olsa A Tipi kan bulundu ve hala saçları ve kirpikleri vardı. Bilim adamları onun midesinde kavun tohumları buldu ve bu da Lady Day’in yaz aylarında kavun mevsiminde öldüğüne inanmalarını sağladı. Tabi bu birde kavun yedikten birkaç saat sonra öldüğü anlamını taşıyordu. Herkesi en çok şaşırtan şey, vücudunun emdiği gizemli sıvı oldu? Hafif asidikti ve içinde biraz magnezyum vardı ve muhtemelen vücudunu korumasına yardımcı olan buydu. Bu güne kadar bilim adamları hala ne tür bir sıvı olduğunu bilmiyorlar.

Gizemli bir “Dans Salgını”

Gizemli Dans Hastalığı

1518’de Strazburg, Alsace, oldukça ilgin bir salgınla karşı karşıya kaldı. “Dans hastalığı” olarak da bilinen bu garip durum 400 kişinin hiç durmadan, dinlenmeden dans etmelerine ve bu insanlardan bazılarının kalp krizi, yorgunluk veya felç gibi sebeplerle ölmelerine neden oldu. Bu garip durum 1518 yılının Temmuz ayında, Bayan Troffea adlı bir kadının Strazburg’un ortasında kontrolsüz bir şekilde dans etmeye başlamasıyla ortaya çıktı. Bayan Troffea’ye 34 kişi daha katıldı ve kısa süre sonra bu sayı yaklaşık 400 kişiye ulaştı. Bir noktadan sonra günde yaklaşık 15 kişiyi öldürmeye başlayan salgının doğaüstü sebeplerden kaynaklanmadığı fark edildi ve doktorlar ve yetkililer ve bu salgının “sıcak kan” nedeniyle olduğunu iddia ettiler. Hastaları tedavi etmek yerine, doktorlar ahşap bir ev inşa ederek bu insanlara “dans etmelerini” önerdi. Profesyonel modern maraton koşucularının bile bu kadar yoğun antrenmanlara dayanamayacağına inanılıyor. Ergot mantarlarının toksik ürünlerinden kaynaklanan bir tür gıda zehirlenmesinden ya da kitlesel psikojenik bir hastalık olabileceğinden bahsedilse de henüz bilim adamları bu korkunç salgına neyin yol açtığından tam olarak emin değiller.

Travma Yaşadıktan Sonra Müzik Dehası Olan Adam

Müzik Dehası

Bir gece uyuyup sabah uyandıktan sonra bir gün pratik yapmamış olmanıza rağmen temelde bir müzik dehası olduğunuzu öğrendiğinizi hayal edin. Bu ne kadar şaşırtıcı olurdu, değil mi? Derek Amato’ya da buna benzer bir şey oldu, sadece ödenecek önemli bir bedel vardı. Ekim 2006’da Derek, dalış sırasında havuzun ucuna kafasını vurarak şiddetli bir beyin sarsıntı geçirdi. Bundan sonra Derek% 35 saç dökülmesinden ve bir miktar hafıza kaybı yaşadı, ancak aynı zamanda birçok kişinin tüm hayatı boyunca uyguladığı bir beceri kazandı –  Derek bir besteci oldu. Derek Amato durumunu şöyle açıkladı: “Gözlerimi kapatırken, bu siyah beyaz yapıların soldan sağa doğru hareket ettiğini gördüm ki bu aslında aklımda akıcı ve sürekli bir müzik notasyonu akışını temsil ediyordu.” Derek’in, yaşadığı travma sonrası deha düzeyinde yetenek kazanan dünyadaki tek kişi olabileceğine inanılıyor ve edinilen müzikal savant sendromu doktorlar tarafından zaten bilinse de, genellikle rastlanılan vakalar Derek’inki kadar güçlü değil.

Dünyada Kimsenin Anlayamadığı Bir El Yazması

Anlaşılamayan El Yazması

Bundan yaklaşık 500 yıl öncesine ait, bilinmeyen bir yazar tarafından eşine rastlanmamış, hiç bilinmeyen bir dilde ve bilinmeyen yazı sisteminde yazılmış bir el yazması metin bulundu. Bu El yazmasına, 1912’de İtalya’da el yazmasını satın alan Litvanyalı-Samogit bibliyofili Wilfrid Voynich’in adı verildi. Metnin Kuzey İtalya’da yazılmış olabileceği düşüncesi hakim, fakat bu kesin bir bilgi değil ve temel olarak metin hakkında bilinen tek şey bu. Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşından birçok kriptograf ve şifre kırıcı el yazması üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi, fakat kimse metnin hangi tarih gerçeklerini anlattığını ya da ne hakkında olduğunu çözemedi. Birisi tarafından bilerek şaka olarak yazılmış bir metin olabileceğini düşünebilirsiniz, fakat bu metnin tam 272 sayfası var, bu sadece bir şaka için ciddi bir kararlılık gerektirmekte. Son zamanlarda, el yazmasının kadın sağlığı hakkında yazılmış bir tıp kitabı olduğuna dair bir teori ortaya atıldı, ancak bu teori de çürütüldü.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın