29 Yıl Teslim Olmadan Savaşan Asker Onoda

Tarihin en kanlı savaşlarından olan 2.Dünya savaşı ardında bize tarihin bazı ilginç hikayelerinide bıraktı. Bu hikayelerden bazıları bize insanlığı en kötü ve iyi halleriyle gösteriyor.II.Dünya Savaşı, ardında birçok ilginç karakter de bıraktı. Bunlardan biri de bu yazımızın konusu olan Japon İmparatorluk Ordusu İstihbarat Birliğinden bir Teğmen Hiroo Onoda'nın hikayesidir.
 29 Yıl Teslim Olmadan Savaşan Asker Onoda

Tarihin en kanlı savaşlarından olan 2.Dünya savaşı ardında bize tarihin bazı ilginç hikayelerinide bıraktı. Bu hikayelerden bazıları bize insanlığı en kötü ve iyi halleriyle gösteriyor.

II.Dünya Savaşı, ardında birçok ilginç karakter de bıraktı. Bunlardan biri de bu yazımızın konusu olan Japon İmparatorluk Ordusu İstihbarat Birliğinden bir Teğmen Hiroo Onoda’nın hikayesidir.

Hiroo Onada’nın Hayatı

Hiroo Onoda’nın Hayatı

Hiroo Onoda 1922’de doğdu, 18 yaşına kadar sakin bir yaşam sürdü ve burada Nakano Okulu’nun komando sınıfı “futamata” da istihbarat subayı olarak eğitime devam etti ardından ise Japon İmparatorluk Ordusu Piyade’sine katıldı.

Onoda bu piyade birliğinde gerilla savaşı ve istihbarat toplamayı öğrendi.

Tarihler 26 Aralık 1944‘ü gösterdiğinde Onada, aralarında uçak pistini ve limanın iskelesini yok etmek de dahil olmak üzere adadaki düşman saldırılarını engellemek için görevlendirilerek Filipinler’deki Lubang Adası’na yollandı.

Hiroo Onoda‘nın Komutanı Binbaşı Yoshimi Taniguchi, ona burada yaşama emri vermiş ve teslim olmasını ya da intihar etmesini yasaklamıştı.

Komutanı ona; “Üç yıl sürebilir, beş yıl sürebilir ama ne olursa olsun, biz sizin için geri geleceğiz. O zamana kadar bir askerin olduğu sürece onlara liderlik etmeye devam edeceksin. ” demişti.

Lubang Adası

Hiroo Onoda, Lubang Adası’na geldi ve ondan daha önce adaya gelmiş olan farklı bir göreve gönderilen bir grup Japon askeriyle bağlantı kurarak bir araya geldi. Fakat  Onoda’yı geride bıraktılar, bu yüzden görevini yerine getirmesine izin vermediler.

İskele ve uçak pistinin hala sağlam olması sebebiyle, Amerikan ve Filipin Milletler Topluluğu kuvvetlerinin ortak görev gücü adaya rahatça inip 1945 Şubatının sonlarında alabildiler.

Müttefiklerin güçlerinin adaya çıkarma yapmalarından az bir süre sonra, Onoda ve diğer üç asker dışında kalan tüm askerlerin hepsi öldü ya da teslim oldu.

Kalan 3 kişilik asker grubunun en yüksek rütbeli askeri olan Hiroo Onoda, ekibine tepelere kaçması emrini verdi.

Savaş Sonrasına Onada Görevine Devam Etti

2.Dünya Savaşı

Savaş Ana Japon güçlerinin yenilgisiyle sona ermişti fakat bundan haberdar olmayan Onoda ve üç adamı, birkaç kez yerel polisle çatışmalara girerek bir gerilla savaşı sürdürdü.

Tarihler Ekim 1945’i gösterdiğinde Onoda ve ekibi, Japonya’nın teslim olduğunu ilan eden bir broşür gördüler.

Ardından, bir ineği yemek için öldürdükten sonra, adada yaşayanların bıraktığı “Savaş 15 Ağustos’ta sona erdi! Dağlardan aşağı gelin” yazılı bir broşür daha buldular.

Fakat görevine ve ülkesine sadık Onoda, gördüğü broşürün doğruluğuna asla inanmadı.Onoda bu broşürlerin onları teslim almak için müttefik güçlerinin bir oyunu olduğunu düşündü.

Aynı zamanda polisle devam eden çatışmaların da savaşın devam ettiğinin kanıtı olduğuna da inanıyordu.

1945 yılının sonlarında, broşürler, On Dördüncü Bölge Ordusu’ndan General Tomoyuki Yamashita‘dan basılmış bir teslim emriyle Lubang Adası’nın her yerine hava yoluyla atıldı.

Onada ve üç askeri bir yıldan fazla süredir saklanıyordu ve çatışıyorlardı. Atılan broşürü inceledikten sonra bunun sahte olduğunu düşünerek yine teslim olmamaya devam ettiler.

Hiroşima ve Nagazaki’ye atılmış olan atom bombalarından haberleri olmadığı içinde Japonya’nın teslim olacağına hiç ihtimal vermiyorlardı.

Uzun Bir Güvensizlik Süreci

Japon Teğmen Hiroo Onoda

1949 yılında Onoda’nın üç adamından biri olan Er Yuichi Akatsu onların arasından ayrıldı ve altı ay sonra da 1950’de Filipin güçlerine teslim oldu.

Bu durum sonrasında kalan üç asker daha da temkinli ve paranoyak bir hal aldılar.

1952’de uçak arama parametrelerini, havadan düşen mektupları ve askerleri teslim olmaya çağıran aile resimlerini genişletti, fakat üç asker hala bunun bir kurmaca olduğunu düşündüler.

Haziran 1953’te Onoda adamlarından biri, Onbaşı Shoichi Shimada kılık değiştirip düşman askerleri arasına girdi fakat bacağından vuruldu. Daha sonra Onada’nın yanına döndü. Aynı asker Mayıs 1954’te bir arama ekibine ateş açtığı sırada vurularak öldürüldü.

Artık geride sadece Onoda ve sağ kaln tek adamı Er Birinci Sınıf Kinshichi Kozuka kalmıştı, ikisi asla teslim olmadılar. 1972 yılına kadar yerel halkı terörize etme kampanyasını sürdürdüler.

Kalan son askeri Kozuka 1972’de vurularak öldürüldü ve Hiroo Onoda artık var olmayan “düşman” ile işbirliği yaptığından şüphelendiği bir çiftçiye ait pirinç deposunu yaktı.

Cesur Onoda’nın Savaşını Bitiriyor

Suzuki ve Onoda

Onoda’nın görevi 1974 yılında Japon kaşif Norio Suzuki‘nin Onoda’yı bulmasına kadar böyle çatışmalarla sürdü.

Suzuki onu adada buldu ve arkadaş oldular. Suzuki ona olan biten her şeyi anlattı fakat Onoda Suzuki’ye ordudan gelen resmi bir emir olmadıkça teslim olmayı kabul etmediğini söyledi.

Bu nedenle Suzuki, Japonya’ya döndü. Onoda’nın görevini veren eski Komutanı Binbaşı Yoshimi Taniguchi’yi buldu. Eski Binbaşı, adaya Onada’nın yanına uçtu ve ona yıllar önce verdiği “Ne olursa olsun senin için geri geleceğiz” sözünü hatırlatarak görevinin bittiğini iletti.

Onoda Japon bayrağını selamlayarak, Binbaşıya katanasını, hala çalışmakta olan Arisaka Type 99 tüfeğini, kalan birkaç mermini, birkaç el bombasını ve ailesinin hançerini teslim etti.

Onada 29 yıl süren savaşı sırasında 30’dan fazla masum insanın ölümünden sorumlu olmasına rağmen, savaşın devam ettiğine inandığı için Filipin hükümeti tarafından resmi bir af ile affedildi.

Japonya’ya Dönüş

Daha sonra Japonya’ya dönen Onoda bir gecede tüm ülkede ünlü olmuştu.

Fakat karşısında 30 yıl önce terk ettiğinden çok farklı bir ülke vardı ve Onoda buradaki yaşama uyum sağlayamadı.

Japonya’dan ayrılamadan önce, 1975 yılında bir otobiyografi yazdı ve yayınladı, sonrasında Brezilya’ya giderek bir sığır çiftçisi oldu. Sonraki zamanlarda Japonya’da bir kaç hayatta kalma eğitim okulu açtı.

Hiroo Onoda

Hiroo Onoda, hayatının sonlarına doğru yapılan bir röportajda, “Her Japon savaş öncesi askeri ölüme hazırlandı. Fakat ben aynı zamanda bir İstihbarat Subayı olarak, gerilla savaşı yapmak üzere göreve hazırdım. Subay oldum ve bana bir emir verildi. Emri yerine getiremezsem utanırdım.” dedi.

Hiroo Onoda, 2010 yılında 91 yaşında zatürre komplikasyonları nedeniyle Tokyo’daki St. Luke Uluslararası Hastanesi‘nde kalp yetmezliğinden öldü.

Kaynaklar: 1 , 2

Yaşanmış ve Açıklanamamış 5 İlginç Olay

İlgili İçerik
Tarih boyunca dünya üzerinde bir çok farklı ve gizemli olay yaşanmış, bazıları bilim sayesinde açıklamaya kavuşmuş fakat bazıları ise bilim adamlarının bile açıklamakta zorlandığı sayısız gizemi içinde bulundurmuş. Bu...

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın