2000 Yıl Amerika’ya Hükmeden Mayalara Ne Oldu?

Yüzyıllar boyu Amerika kıtasına hükmeden bu garip uygarlık bir zamanlar Dünya’nın en gelişmiş uygarlıklarından birisiydi. Mayalar dünyanın güneş etrafında dönüşünü 365 günde tamamlamasından tutunda pek çok bilimsel konuda araştırmalar yapmış ve teknolojiyi kullanmıştır.
 2000 Yıl Amerika’ya Hükmeden Mayalara Ne Oldu?

Yüzyıllar boyu Amerika kıtasına hükmeden bu garip uygarlık bir zamanlar Dünya’nın en gelişmiş uygarlıklarından birisiydi. Mayalar dünyanın güneş etrafında dönüşünü 365 günde tamamlamasından tutunda pek çok bilimsel konuda araştırmalar yapmış ve teknolojiyi kullanmıştır. Peki, bu bilgileri onlara kim öğretti?

Mayalarda Işık ve Şehir

Her yıl binlerce turist ilkbahar ve sonbahar aylarında El kastide Chicken Itza piramidinin etrafında toplanıyor ve piramidin üzerinden güneş ışıklarının süzülüp taban kısmında oluşturduğu oymayı izlemektedir. Bu piramit, Mayaların yaratılış tanrısı olan Kukulcan’a ithafen yapılmıştır. Piramit üzerinden dört adet merdiven bulunmakta ve bu merdivenler üzerinde ise doksan bir adet basamak bulunmaktadır. Piramidin en üstüne yer alan platformu ile birlikte bu basamakların toplamı 365 adede ulaşmaktadır. Bu da mayaların astronomi biliminde oldukça ileri oldukların işaret etmektedir.

Mayaların Kan Hasadı

Kimdi bu mayalar? Amerika kıtasında yüzyıllarca yaşamış, devasa büyüklüklere sahip piramitler inşa etmiş ve sonrasında sessiz sedasız bir şekilde aniden ortadan kaybolmuştu. Bu garip dinsel kurallar nelerdi, neden bu kurallara inanıyorlardı? Bu sorular pek çok bilim insanının kafasını kurcalamış ve bu konuda pek çok kişi araştırma yaptı. Bu araştırmalar neticesinde mayalar daha yakından tanınmaya başladı ve mayaların MÖ 1000 ila MS 900 yılları arasında yaşadıkları keşfedildi. Mayalar yaşadıkları dönemin en gelişmiş yazı sistemini kullandıkları, matematik alanında önemli keşifler yaptığı, astrolojide oldukça ilerledikleri ve devasa piramitler inşa etmişlerdir.

Mayalar Top Oynuyordu

Mayaların top oynadıkları keşfedildi. Peki, mayalar neden top oynuyordu? Mayalar hem eğlenmek maksadıyla hem de dini törenler için top oynuyordu. Mayalarda top Güneş ve Ay’ı temsil etmekteydi. Bu sebeple hep yukarıda kalmalıydı. Eğlence amacıyla oynadıkları zaman topu yere düşüren kişi oyunu kaybediyordu. Tabi ki sadece oyunu değil yaşamlarını da kaybetmekteydiler. Oyunda galip gelenler kaybedenlerin başlarını kesmekte ve piramitlerden aşağıya sallandırmaktaydı. Yani aynı zamanda bu bir dini ritüeldi.

Mayalar İnşa Ettikleri Şehirlerde Yaşamıyorlar Mıydı?

Mayalar inşa ettikleri bu şehirlerde pek çok dini ritüel yapmaktaydı. Bu şehirlerde pek çok işkenceler yapılıyor ve tanrılara kurban törenleri düzenliyorlardı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın